Palestinští radikálové poničili britský válečný hřbitov v Gaze

Neznámí palestinští ozbrojenci vyhodili v Gaze do vzduchu památník na britském vojenském hřbitově. V areálu je přes tři tisíce hrobů, z toho 210 z období druhé světové války. Tehdy bojovali na Blízkém východě po boku Britů a Australanů také českoslovenští vojáci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští radikálové | Foto: AFP

Právě v Gaze Čechoslováci často působili ve vojenské polní nemocnici. Na čerstvě poničeném hřbitově ale podle českých záznamů žádný český voják pochovaný není. "Nemáme žádného v evidenci, to znamená, že nemáme o něm údaje," řekl Imrich Vetrák, který má na ministerstvu obrany na starost válečné hroby.

Arabští radikálové zdemolovali dvoumetrový pomník, který byl ústředním prvkem rozsáhlého hřbitova. Ten Britové založili už za první světové války, kdy tu bojovali proti Osmanské říši. V areálu jsou hroby s kříži i Davidovými hvězdami.

Několik náhrobků kdosi zničil už před třemi roky, a mělo se za to, že jde o odvetu za mučení muslimů v iráckém Abú Ghrajbu. Předloni zase Britové protestovali, když hřbitov poničilo izraelské bombardování a buldozer.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme