Palestinští radikálové stříleli na autobusovém nádraží

Při nejnovějším palestinském atentátu zahynuli v severoizraelském městě Afula dva civilisté a kolem dvou desítek dalších osob bylo zraněno. Dva palestinští útočníci začali střílet do davu lidí na autobusovém nádraží. Policisté je ihned poté zastřelili. K odpovědnosti se telefonicky přihlásil anonym jménem militantní Organizace islámské svaté války za osvobození Palestiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blízký východ | Foto: ČTK/EPA

Podle anonymního představitele Islámského džihádu šlo o odvetnou akci za smrt pěti palestinských dětí, které přišly minulý čtvrtek o život v uprchlickém táboře Chán Júnis v pásmu Gazy.

Při dalším incidentu Palestinci ostřelovali autobus s Izraelci mířící do pásma Gazy. Jednu osobu přitom usmrtili a dvě další zranili. Útočníci přijeli k autobusu poblíž izraelské vesnice Kisufim v civilním automobilu a po střelbě uprchli. Krátce potom izraelští vojáci v pásmu zabili jednoho Palestince. na autobusovém nádraží.

Krátce před atentátem v Afule zahájili v oblasti svou misi dva američtí vyslanci, kteří mají za úkol obnovit izraelsko-palestinský dialog. Své diplomatické působení otevřeli jednáním s izraelským premiérem Arielem Šaronem.

Skupina Izraelců podala u soudu v Bruselu žalobu na palestinského předáka Jásira Arafata. Jde o lidi zraněné při palestinských atentátech a příbuzné obětí těchto útoků. Viní Arafata z nařizování vražd, a to především v době, kdy vedl Organizaci pro osvobození Palestiny. Podání žaloby umožňuje belgický zákon, podle kterého mají tamní soudy právo zabývat se válečnými zločiny, zločiny proti lidskosti a genocidou, i když se staly v zahraničí. V rámci této normy už byly vyneseny rozsudky v souvislosti s genocidou v africké Rwandě.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme