Palestinští teroristé dvakrát udeřili v Izraeli

Izraelem v neděli otřásly další dva útoky palestinských teroristů. Cílem prvního útoku se stal plně obsazený autobus na severu země u města Safed. Při explozi přišlo o život nejméně 10 lidí, hlavně vojáků a dalších asi 40 osob bylo zraněno. Druhý incident se stal ve východním Jeruzalémě, kde ozbrojený Palestinec začal střílet na izraelské vozidlo. V přestřelce zahynuli tři lidé včetně útočníka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrak izraelského autobusu | Foto: ČTK/EPA

Podle blízkovýchodního zpravodaje Radiožurnálu Jaromíra Janeva se k odpovědnosti za útok na autobus přihlásilo ozbrojené křídlo militantního Hnutí islámského odporu Hamas. Zatím není jasné, zda výbuch způsobil sebevražedný atentátník, nebo nastražená nálož. První zprávy hovořily o tom, že výbušninu odpálil útočník, který se nacházel v zadní části vozu. Podle další verze ale nálož zřejmě nastražily dvě Palestinky, které krátce před výbuchem vystoupily na autobusové zastávce.

Výbuch v zadní části vozu autobus skoro celý zničil. Očití svědkové tvrdí, že exploze utrhla strop autobusu a část jeho boku. Jak hlásí zpravodaj Jaromír Janev, vnitřek vozu je poničen natolik, že jde spíše o štěstí, že o život nepřišlo daleko víc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev: Útok na autobus

Brigády Izudína Kásama oznámily, že jde o druhý ze série útoků, kterými Hamas odpovídá na atentát na svého velitele Sáliha Šihadu a smrt dalších 14 Palestinců před dvěma týdny v Gaze a na ničení obytných domů Palestinců. Při prvním útoku před čtyřmi dny výbuch nastražené pumy na jeruzalémské Hebrejské univerzitě usmrtil sedm lidí, mezi nimi pět Američanů.

Izraelský premiér Ariel Šaron označil neděli za krutý den pro židovský stát. Izraelská oficiální místa atentát ostře odsoudila jako bestiální teroristický útok, po němž bude následovat nemilosrdná odveta. Podle vládního mluvčího Avi Paznera bude Izrael pokračovat v nelítostném boji proti palestinským teroristickým organizacím.

Atentát Hamasu proti civilnímu autobusu odsoudila i palestinská autonomie. Jak řekl ministr plánování a mezinárodní spolupráce Nabíl Šás, i když většinu obětí tvořili izraelští vojáci, stejně tak dobře v něm mohli být civilisté, ženy nebo děti. Generální tajemník palestinské autonomní vlády Ahmad Abdal Rahmán ale obvinil z odpovědnosti za současnou situaci izraelskou vládu, protože pokračuje v atentátech na palestinské osobnosti a ničí palestinské domy.

Izraelské síly několik hodin před útokem zdemolovaly na Západním břehu Jordánu devět domů patřících příbuzným palestinských sebevražedných útočníků a ozbrojenců. Armáda chce tímto způsobem zastrašit případné další atentátníky.

Jen několik hodin po útoku na autobus došlo k dalšímu incidentu ve východním Jeruzalémě. Palestinský ozbrojenec začal u zdí Starého města pálit na izraelské vozidlo a zabil jednoho Izraelce a kolemjdoucího Palestince. 14 lidí bylo zraněno, dva z nich jsou v kritickém stavu. Policie devatenáctiletého útočníka dostihla a zastřelila.

Lenka Kabrhelová, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme