Palestinští uprchlíci se připravují na návštěvu papeže

Papež Benedikt XVI. je dnes na celodenní návštěvě palestinského Betléma a většina jeho programu se pochopitelně točí kolem tamních posvátných míst křesťanství. Přesto visí ve vzduchu další možná kontroverze jeho cesty po Svaté zemi. Odpoledne má papež zavítat do palestinského uprchlického tábora. A tam si jeho návštěvu místní obyvatelé vysvětlili tak trochu po svém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tábor Aida obývá asi 5 tisíc Palestinců | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

"Tady se pracuje na pódiu pro Vatikána... myslím šestnáctého. Tady promluví spolu s palestinským prezidentem. Uděláme všechno, abychom to pódium tady pod tou izraelskou zdí a strážní věží včas dokončili."

Pro Ribala je názvosloví katolické církve úplně novou věcí a Vatikánem XVI. měl samozřejmě na mysli papeže Benedikta XVI. Nic to ale nemění na hrdosti mladého palestinského aktivisty, že hlava katolické církve při pouti Svatou zemí zamíří i do jeho rodiště, uprchlického tábora Aida. Člen organizačního výboru papežovy návštěvy doktor Abd al-Fatáh Abú Srúr vysvětluje, co za tím nápadem stojí.

"Aida je příkladem soužití palestinských muslimů a křesťanů. Je to také symbolem 61. výročí nakby, katastrofy Palestinců vyhnaných ze svých domovů. Návštěvu papeže tedy vnímáme jako určité uznání práva zdejších lidí vrátit se do svých vesnic. Také nás to před světovou veřejností ukáže jako normální lidské bytosti toužící po pozitivních změnách tohoto světa."

Devatenáctiletého Ribala se ptám, jestli si myslí, že papežův příjezd místním opravdu pomůže. "Samozřejmě! Určitě tu zažije velké překvapení, až uvidí uprchlický tábor! My nepotřebujeme peníze, ale morální podporu pro palestinský lid, potřebujeme svobodu a spravedlnost."

Ačkoli dělníci pracují na amfiteátru o sto šest, Benedikt na něj dnes odpoledne podle všeho vůbec nevystoupí. Palestinci se totiž rozhodli návštěvu maximálně využít ke svému politickému poselství. Pódium chystají přímo pod kontroverzní zdí, kterou na okupovaných územích staví Izrael. Jak připouští doktor Abú Srúr, tento záměr organizátorů narazil.

"Bohužel před třemi dny přišli vojáci a nařídili nám to celé strhnout. Tlačí také na palestinskou vládu a na Vatikán, aby sem papež nechodil. Izraelci se asi před světem za tu zeď stydí a nechtějí, aby se před ní papež objevil. My se samozřejmě snažíme nejen důstojně přijmout Svatého otce, ale také světu ukázat, jak tu žijeme - ze tří stran obklopeni zdí, která je ilegální i podle mezinárodního soudního dvora."

Přestavitelé Vatikánu ale mají jinou verzi - i oni diplomatickými slovy potvrzují, že takové využití papežovy návštěvy je pro ně nepřijatelné. "Návštěva tábora Aida je zamýšlena právě jako návštěva uprchlického tábora, na podporu tamních obyvatel," říká papežský nuncius v Jeruzalémě arcibiskup Franco. "Od samého počátku se ale plánovalo, že to bude na školním dvoře. Samozřejmě doufám, že to, co si tamní lidé postavili, to pódium, budou moci do budoucna používat."

Úsilí dělníků je tedy asi zbytečné a Svatý otec promluví o kus vedle ve škole OSN. Obyvatelé tábora Aida se ale na Benedikta XVI. připravili i jinak: "Papeže přivítají čtyři stovky dětí s palestinskými a vatikánskými vlajkami a s hesly o útlaku Palestinců. U vstupu do tábora na něj budou čekat skauti a náš organizační výbor. A pak tu bude taneční představení."

Už samotný příjezd papežovy kolony do tábora tak bude mít značný politický náboj. Ribal triumfálně ukazuje na dvoutunový ocelový klíč vztyčený nad vstupní branou. "Tady to je asi největší klíč na světě. Je to symbol palestinských uprchlíků. Znamená, že bychom se měli vrátit do vesnic, odkud Židé vyhnali naše předky v roce 1948 nebo 1967. Na tom klíči je napsáno ´není na prodej´, což znamená, že se našeho práva nikdy nevzdáme."

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme