Palestinští uprchlíci směřují z pouště na severský Island

Pětadvacet palestinských uprchlíků, kteří strávili několik let v poušti na syrsko-irácké hranici, míří na Island. Severská země se takto podílí na řešení krize, která se týká více než dvou tisíc Palestinců. Ti žili v minulosti v Iráku, po pádu režimu Saddáma Husajna ale přišli o bezpečí i o domovy. Island takto pomáhá především samotným ženám s dětmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidenti Islandu a Palestiny | Foto: AFP

Za Saddáma žilo v Iráku více než 30.000 Palestinců. Některá prohlášení palestinských vůdců včetně Jásira Arafata je ale postavila do role stoupenců iráckého krvavého režimu.

Podle toho také dopadli, když byl Saddám Husajn před pěti lety svržen. Palestinci přišli o ochranu, stali se terčem odplaty a teroru a raději ze země začali odcházet.

Několik tisíc z nich jich ale uvízlo na syrsko-irácké hranici, protože je žádný stát nechtěl přijmout. Teď se této role částečně ujímá Island. Podobné gesto chystá také Švédsko a více než stovka Palestinců našla nový domov dokonce až v Chile.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme