Palestinští vězni v Izraeli chtějí hladovkou přimět Hamas a Fatah ke smíru

Palestinští vězni v izraelských věznicích vyhlásili hladovku, která má začít za čtyři dny Má trvat do doby, než se vládnoucí hnutí Hamas a prezidentovo hnutí Fatah dohodnou na řešení krize. Střety mezi oběma znepřátelenými frakcemi si za poslední týden vyžádaly nejméně 33 životů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ulice Ramalláhu | Foto: Jaromír Janev

Palestinští vězni ve svém prohlášení uvedli, že jsou rozhodnuti vytrvat ve své protestní hladovce až do konce. V minulosti jich skutečně desítky vydržely hladovět přes měsíc, než je lékaři napojili na umělou výživu, protože by zemřeli, anebo natrvalo poškodili své zdraví.

V současné době je ve vězení v Izraeli nejméně osm tisíc Palestinců zadržovaných za odboj proti židovskému státu. Mezi nimi je také nejméně třicet členů autonomního parlamentu, včetně jeho předsedy Azíze Dweika. Izraelská armáda je zatkla poté, co ozbrojenci v pásmu Gazy unesli izraelského vojáka Gilada Šalita.

Izrael už propustil stovky Palestinců, které autonomní úřady označují za zajatce. Odmítá ale pustit na svobodu ty, kteří mají na svědomí životy izraelských občanů.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme