Palm Beach Post spočítal vadné volební lístky: Gore by prý vyhrál

Ranní Radiožurnál za vás listoval zahraničními novinami a vybral tyto články. Velmi zajímavý a ostrý je komentář věnovaný dění kolem České televize, který otiskl slovenský deník Nový čas. Pomyslné číslo jedna však třímá list Palm Beach Post, který na základě vlastního průzkumu tvrdí, že započtení neúplných hlasovacích lístků v prezidentských volbách na Floridě by přineslo vítězství Alu Gorovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při započtení jen částečně vyplněných volebních lístků do výsledků loňských prezidentských voleb na Floridě by se stal vítězem v tomto americkém státě a tedy i v celých Spojených státech kandidát Demokratické strany Albert Gore. Napsal to deník Palm Beach Post, který z vlastní iniciativy dal přezkoumat 9150 hlasovacích lístků vyřazených z formálních důvodů volební komisí v obvodu Palm Beach.

Z tohoto počtu bylo na 5736 lístcích rozeznatelné značení nebo pokus o něj i v místech, kvůli jejichž neoznačení byl lístek strojem vyřazen. To znamená, že tento počet hlasů by mohl být při ruční kontrole a dobré vůli uznán za platný.

Z těchto hlasů bylo o 784 hlasů více pro Gora než pro jeho republikánského soupeře George Bushe, což by stačilo hravě setřít rozdíl 537 hlasů, kterým Bush na Floridě a tím i v celých Spojených státech oficiálně volby vyhrál.

Nejčtenější slovenský deník Nový čas uvádí, že sotva se utišily rozbouřené vody nad Českou televizí, politické strany pokračují v seriálu „Jak získat nebo jak zničit ČT“. Nejnovější iniciativa klausovců, kterou překvapivě prezentoval šéf mediálního výboru parlamentu Ivan Langer, zavání totiž mstou. Je důkazem toho, že porážku, kterou především ODS utrpěla začátkem roku ve snaze ovládnout veřejnoprávní televizi, rebelům jen tak lehce nedaruje.

Návrh zavést do připravovaného zákona o České televizi omezení reklamy v nejsledovanějším vysílacím čase totiž znamená direktivní omezení komerčních aktivit České televize a jeho realizace by měla za důsledek roční ztrátu asi ve výši 550 miliónů korun. Když si uvědomíme, že jen za krátký čas trvání krize přišla ČT o 40 miliónů korun pro neodvysílání reklam, tak je zřejmé, že už dnes tyto finance chybějí.

Samolibí a mediální moci chtiví politikové by navíc nejraději viděli neposlušnou veřejnoprávní televizi na kolenou, poznamenává dále Nový čas. Tak proč nepoštvat proti ní veřejnost, která z větší části podporovala stávkující? Teď ať snáší svou volbu a sáhne hlouběji do peněženek, protože chybějící peníze budou muset dotovat občané zvýšenými koncesionářskými poplatky. Nebo nakonec pěkně poprosí parlament či vládu?

Motivačních možností nejnovější hry ODS je více - například přihrát na smeč konkurenční televizi nebo nakonec zrušit jeden ze dvou kanálů pro nedostatek financí, a tak si krátce před parlamentními volbami pěkně jeden zprivatizovat.

Velmi průhledné a dokonce velmi dobře načasované, soudí Nový čas: ODS totiž ví, že bez ČSSD, s níž právě jednala o dodržování takzvané opoziční smlouvy, nemůže dosáhnout v parlamentu prosazení svého omezovacího návrhu do nového zákona o ČT. A tak má stratég Václav Klaus znovu čím přiškrtit pásek na Zemanových „gatích“.

Rakouská konzervativní „Die Presse“ se domnívá, že Západ nemá žádnou konkrétní koncepci pro Balkán a pro budoucnost celé jihovýchodní Evropy. Je už mezitím naprosto jasné, že tamním národům nelze prostě jen naoktrojovat nějakou multi-etnickou představu. Kolem kardinálních otázek se v evropských hlavních městech chodilo zatím jen obloukem: Jak to například bude s nezávislostí Kosova a Černé Hory? Mají se všichni Albánci sloučit do nějaké Velkoalbánie nebo se mají Chorvati v Hercegovině připojit k Chorvatsku?

Jak bude vypadat budoucnost Srbska - je Západ ochoten tuto chřadnoucí zemi podržet? Bude klást Bělehradu za velkorysou pomoc i příslušné podmínky? Například jednoznačné kroky k odkriminalizování hopodářství?

Podobně jako Die Presse uvažuje i dánský pravicově-liberální Jyllands-Posten, který označuje neschopnost a bezradnost Západu při reakci na nové konflikty na Balkáně za zahanbující a doslova provokativní. Necelé dva roky po spojeneckém bombardování Slobodana Miloševiče, které mělo chránit kosovské Albánce, se teď NATO spojuje se zbytky bezpečnostního aparátu svrženého diktátora, aby společně zkrotili několik tisíc ozbrojených albánských partyzánů. To nevypadá dobře. A potvrzuje se, co říkali nezaujatí pozorovatelé před konfliktem a během něho v roce 1999: Že Západ nemá na Balkáně žádnou koncepci.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme