Palmýře hrozí totální destrukce. Islamisté přivážejí k antickým památkám další výbušniny

Takzvaný Islámský stát dále likviduje antickou Palmýru. Důkazy zveřejnilo Rusko, které pomocí dronů pořídilo v oblasti nové snímky. Islamisté podle nových záběrů zničili tetrapylon a centrální část římského divadla. Na místo historické památky navíc podle ruského ministerstva zahraničí míří dodávky s dalšími výbušninami, informovala agentura AP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko zveřejnilo záběry pořízené drony, které zachycují pokračující destrukci antické Palmýry. | Zdroj: Reuters

Rusko v pondělí zveřejnilo záběry pořízené drony, které zachycují pokračující destrukci antické Palmýry. Nejvíce je poškozený tetrapylon a vzácné divadlo z první poloviny 2. století.

Takzvaný Islámský stát v místě už dříve popravoval zajatce a nyní s pomocí výbušnin vyhodil do vzduchu centrální část divadla, proscénium. Starověká Palmýra tak už přišla o většinu nejvzácnějších monumentů.

Islámský stát znovu devastuje historické památky v Palmýře. Poničil amfiteátr z 2. století

Číst článek

Islamisté od roku 2015, kdy Palmýru obsadili, zničili Bélův a Baal-Šaminův chrám, a také vítězný oblouk a v Údolí hrobů pak několik pohřebních věží. UNESCO následně zničení těchto pamětihodností označilo za válečný zločin.

Podle ruského ministerstva obrany je navíc možné, že islamisté přivážejí do Palmýry další výbušniny s cílem zlikvidovat zbývající památky.

Už vloni na jaře, kdy k Palmýře postupovala syrská armáda, islamisté všechny sloupy zaminovali nebo k nim umístili nálože. Bomby měli odpálit na dálku, díky přerušení spojení a vypnutí mobilních sítí se jim to ale nepodařilo.

Na konci loňského roku ale radikálové tajně přesunuil k Palmýře tisíce fanatických džihádistů, kteří pak město s pomocí desítek sebevražedných atentátníků znovu obsadili.

Přetahovaná o Palmýru. Islámský stát ji dobyl, přiznal guvernér

Číst článek

Pouštní město Palmýra leží v provincii Homs asi 210 kilometrů severovýchodně od Damašku. K jejím nejznámějším památkám patří kolonáda, divadlo, vítězný oblouk, mnoho kostelů, chrámů či pohřebišť.

Od roku 1980 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Před zahájením syrské války v roce 2011 místo navštěvovalo na 150 000 turistů ročně.

Robert Mikoláš, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme