Památku obětí z Nice uctili také Rusové. Vyzývají k jednotnému postupu proti terorismu

Ruský prezident Vladimir Putin v reakci na útok v Nice vyzval mezinárodní společenství ke sjednocení veškerého úsilí v boji proti terorismu. Podle Putina je nutné tvrdě zakročit proti všem formám a projevům extrémismu a zlikvidovat zdroje jeho financování. Podobné názory mají i Rusové, kteří se přišli poklonit památce obětí masakru v Nice před francouzskou ambasádu v Moskvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové uctili památku obětí útoku v Nice před francouzskou ambasádou v Moskvě | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Před budovou francouzského velvyslanectví se od rána vrší květiny. Se smutnou tváří přišel je přišla položit i Isabela Josifovna.

„Co se stalo, je prostě hrozné, pochopit se to nedá. Je mi hrozně líto těch lidí, hlavně dětí. O útoku jsem se dozvěděla už v noci. Dívaly jsme se s dcerou na televizi a byly jsme zděšené,“ říká.

„Nevím, co se proti tomu dá dělat. Nějak bychom se měli spojit a zaútočit na Islámský stát. Problém je v tom, že oni se neusadili jenom v Sýrii, jsou roztroušení po celém světě. Asi není možné je všechny pochytat. Přinejmenším bychom měli rozdrtit jejich jádro,“ dodává.

'Porážka teroristů je úkolem celé naší civilizace'

Oleg de Roberti je Rus francouzského původu a jeho předci pocházejí právě z Nice. Tragédie je pro něj osobní záležitostí.

„Už to překročilo všechny hranice. Drtit děti náklaďákem je mimo jakékoli limity. Porážka teroristů je teď úkolem celé naší civilizace. Otázka není, jestli máme s teroristy bojovat, ale jak,“ myslí si de Roberti, podle kterého je třeba postupovat promyšleně.

ONLINE: Nejméně 84 obětí útoku v Nice. Řidič kamionu najížděl do slavícího davu

Číst článek

„Nejprve si musíme všechno rozvážit a až pak použít sílu, ovšem přesně a cíleně. Měli bychom vytvořit mezinárodní mozkové centrum, ale bez zbytečné byrokracie. Toto centrum by prostudovalo situaci a radilo by vládám, co mají dělat a v jaké posloupnosti. Pokud použijete sílu bez rozmyslu jako například v Iráku, výsledky bývají hrozné,“ říká de Roberti.

Památce obětí se na ulici před ambasádou poklonil také francouzský velvyslanec v Rusku Jean-Maurice Ripert.

Francouzský velvyslanec v Rusku Jean-Maurice Ripert | Foto: Martin Dorazín

„Teroristé udeřili v den našeho národní svátku, kdy slavíme naše humanistické hodnoty svobody, rovnosti a bratrství. Oni je chtějí zničit. Jak řekl náš prezident, nepodaří se jim to, protože Francouzi jsou jednotní v obraně své republiky, demokracie a svobody,“ uvedl velvyslanec.

V 16 hodin moskevského času uctili lidé před francouzským velvyslanectvím památku obětí minutou ticha.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme