Památku Václava Havla uctí také na italských univerzitách

Nejen Česko vzpomíná na Václava Havla. Bývalý disident a pozdější prezident zemřel přesně před rokem a jeho odchod si připomínají i lidé v zahraničí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel objektivem Tomki Němce

Václav Havel objektivem Tomki Němce | Foto: foto © tomki němec

První výročí Havlova úmrtí si připomíná třeba centrum Evropské unie v Bruselu, kde svítí velké neonové srdce. A památku Václava Havla uctí také italské univerzity.

V Římě přichystali mezinárodní vědeckou konferenci o Václavu Havlovi. Ve spolupráci s českým velvyslanectvím v Římě ji pořádají tři italské univerzity – římská La Sapienza a univerzity v Udine a Padově – a také České centrum v Miláně a Knihovna Václava Havla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Václavu Havlovi a jeho díle mluvili na Radiožurnálu Anna Freimanová z knihovny Václava Havla a amerikanista Josef Jařab.

"Vystoupí především italští vědci, intelektuálové a také zástupci České republiky a podívají se na dílo a osobnost Václava Havla ze všech různých pohledů jako na politika, tvůrce zahraniční politiky České republiky a Československa, na dramatika, na spisovatele i na disidenta," řekl velvyslanec České republiky v Římě Petr Buriánek.

Dodal, že nápad přišel z katedry bohemistiky na univerzitě v Udine a na univezitě Sapienza v Římě. "To znamená, že přišel od studentů a profesorů těchto univerzit," podotkl Petr Buriánek.

Hostem konference je také amerikanista bývalý rektor univerzity Palackého v Olomouci Josef Jařab. Podle něj jsou z Havlova díla v současnosti předmětem badatelského zájmu hlavně eseje z Havlova disidentského období, jako například Moc bezmocných, Slovo o slovu či Příběh a totalita.

Hlas, který chybí

Podle něj Havel chybí jako politik. „Na politické scéně chybí jako takový hlas – moudrý, uvážlivý a hlas, který by nám připomínal, že jsme součástí světa, že jsme třeba součástí Evropy,“ podotkl Jařab.

Na Václava Havla vzpomíná Jařab i osobně. Třeba na cestu do USA, Kanady a na Island, které se v roce 1990 zúčastnil jako rektor univerzity. A také na Havlovu řeč, když prezidentovi Univerzita Palackého předávala čestný doktorát.

„V té řeči mluvil nádherně o tom, jaké poslání ta univerzita má. Já si myslím, že to je živé až do dneška a že by se tím vysoké školy měly řídit, to znamená, aby tím žily, aby podporovaly takový ten aristotelovský hlad po vědění, tu zvídavost mladých lidí, anebo nás všech po vědění a po tom, abychom si uvědomili, v jakém světe žijeme a kdo vlastně jsme,“ řekl Jařab.

Knihovna Václava Havla u příležitosti konference v Itálii připravila výstavu fotografií Dagmar Hochové.

Smutek, svíčky, vzpomínky. Před rokem zemřel bývalý prezident Václav Havel

Číst článek

„Vynikající fotografky a dlouholeté kamarádky Václava Havla, která ho snímala už od šedesátých let,“ přiblížila Anna Freimanová z Knihovny Václava Havla s tím, že se jedná o výbor asi 35 fotografií.

Freimanová podotýká, že knihovna se na konferenci podílela také různými radami, podklady a poskytla knihy a kontakty.

Zájem o Havlovo je podle Freimanové stálý. „Je to jako v kultuře vždycky, že ten zájem přichází ve vlnách, ale jak sleduji ten zájem o dílo Václava Havla, tak ho spíš vnímám jako kontinuální jev s tím, že zaznamenáváme velké výkyvy právě při podobných příležitostech, výročích a tak,“ řekla.

Alena Benešová, Helena Berková, Silvie Třeslínová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme