Památník amerických hrdinů 2. světové války před dokončením

V hlavním městě Spojených států Washingtonu urychleně dokončují velkolepý památník Američanům, kteří nasazovali své životy za 2. světové války. Dílo za 172 milionů dolarů chtějí zpřístupnit ještě předtím, než začátkem června propuknou v Evropě vzpomínkové akce na vylodění v Normandii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

památník | Foto: Miroslav Konvalina

Jeden z důvodů spěchu je zcela prozaický, jak ve Washingtonu zaznamenal zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, řada veteránů se totiž 60. výročí osvobozování Evropy nemusí vůbec dožít.

Denně zemře ve Spojených státech v průměru 1 200 veteránů z 2. světové války. Většině mužů je hodně přes 80 let a jen menší část najde tolik sil, aby se vypravila na cestu do Anglie nebo Francie, kde budou 6. června vzpomínkové akce na D-day.

Některé veteránské organizace nesehnaly dostatek bývalých vojáků, kteří mají po 60 letech dost energie na cestu za Atlantik, a tak míří alespoň do Washingtonu, kde bude 29. května slavnostně otevřen první Národní památník věnovaný 425 000 amerických obětí ve 2. světové válce.

Dramatický úbytek veteránů ale přiměl stavbaře k tomu, aby památník předali veřejnosti už koncem dubna, měsíc před slavností na kterou si už teď rezervovali vstupenky desetitisíce lidí.

Více o druhé světové válce naleznete na našich speciálních stránkách

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme