Památník obětem egyptské revoluce na káhirském náměstí Tahrír vzbuzuje rozporuplné reakce

Různé politické proudy v Egyptě chystají připomínku masakru bezmála padesátky demonstrantů, ke kterému došlo před dvěma lety nedaleko ministerstva vnitra v Káhiře. Úřady se obávají nových násilností. Už ráno ale premiér Házim al-Bibláví odhalil na Tahríru památník obětem egyptské revoluce. Egypťané ho však vnímají rozporuplně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení památníku na káhirském náměstí Tahrír. Památník je uprostřed kruhového objezdu

Odhalení památníku na káhirském náměstí Tahrír. Památník je uprostřed kruhového objezdu | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Odhalení památníku bylo příliš oficiální. Dokud byl na Tahríru premiér, normální lidi na náměstí nesměli. A památník je přitom věnovaný revolucionářům, kteří přišli na Tahríru o život, aby byl Egypt svobodný. Nikdo z jejich příbuzných nebo kamarádů ale při slavnostním odhalení být nesměl,“ popisuje mladý Káhiřan Hášim.

I podle zpravodaje Českého rozhlasu v Káhiře Štěpána Macháčka záběry z odhalení památníku neladí s duchem egyptské revoluce. Ministři si na prázdném náměstí například vykračovali po červeném koberci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Káhiry se přihlásil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Mládež, která byla motorem revoluce, styl odhalení proto odsuzuje. Slavnostní akt navíc vedl premiér, který je součástí vlády generála Sísího a v době masakru se stal členem Nejvyšší vojenské rady, proti které demonstranti protestovali.

Ti také akci ze strany dnešní vlády označují za obchodování s obětmi. Kabinet si podle nich dělá politický marketing a snaží se získat body veřejnosti.

Ne všichni jsou ale k památníku kritičtí. Lidem, kteří podporují současnou vládu, se pomník líbí, navíc zmiňuje oběti dvou revolucí - z ledna 2011 a června 2013. Právě kvůli druhé revoluci se však nezamlouvá odpůrcům současných ministrů a stoupencům sesazeného prezidenta Muhammada Mursího.

Úřady se i proto obávají nových střetů. Loni totiž došlo při první vzpomínce výročí masakru z roku 2011 k násilnostem, při kterých zemřeli tři lidé, a jen na zítřek jsou naplánované tři vzpomínkové akce tří skupin rozdělených podle politického zaměření.

Na Tahríru se sejdou stoupenci policie a armády, tedy současného režimu, kousek dál v ulici Muhammada Mahmúda, kde došlo k masakru před dvěma lety, bude revoluční mládež, a jinde v Káhiře stoupenci zrušeného Muslimského bratrstva.

Odhalení památníku na káhirském náměstí Tahrír. Není pochyb o tom, kterému politickému táboru se památník nejvíce zamlouvá | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme