Památník obětem otroctví navrhli pro Senegal čeští architekti

Čeští architekti navrhli pro Senegal památník obětem otroctví. Měl by vyrůst na skalním útesu v hlavním městě Dakaru. Z tohoto místa na pobřeží Atlantského oceánu totiž směřovaly lodi plné Afričanů směrem na západ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bořek Šípek jeden čas tvrdil, že je doma v letadle | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Zelený mys je nejzápadnějším výběžkem Afriky. Právě odsud mířily za Atlantik miliony otroků z celého černého kontinentu.

Právě tady by měl vyrůst impozantní památník obětem otroctví. Jeho autoři jsou čeští architekti Bořek Šípek a Martin Gudev.

Přehrát

00:00 / 00:00

O památník obětem otroctví se v Senegalu zabýval reportér Jaromír Marek

„Principem je evokovat v návštěvníkovi autentický zážitek otroka, který procházel ostrovem Goree a budovami, kde byli otroci umístěni. Měl by procházet poměrně vysokou zdí, která by lemovala obě dvě strany, a nakonec by se před ním měl otevřít prostor s výhledem na moře a měl by vstoupit na visutou lávku, která znázorňuje loď,“ popisuje koordinátor projektu Jiří Matzner.

Ostrovem Goree a Senegalem prošlo na 20 milionů mužů a žen. V nelidských podmínkách putovali do otroctví, šest milionů lidí transport nepřežilo. Dnes jejich utrpení připomíná jen muzeum otroctví, historická stavba, odkud do zámoří nedobrovolně cestovaly tisíce zotročených lidí.

Během své návštěvy Senegalu navštívil muzeum i český prezident Václav Klaus. „Dům otroctví je skutečně mimořádnou věcí a nutí každého k zamyšlení,“ řekl.

Utrpení milionů lidí by teď měl připomínat i památník českých architektů. Jeho rozpočet byl stanoven na 22 milionů dolarů. Financován by měl být výhradně ze soukromých zdrojů. Příspěvek na stavbu slíbila nadace Billa Gatese nebo americká moderátorská hvězda Oprah Winfrey. Česká se už jen na podpis senegalské vlády.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme