Pamětníci z Dúbravky nedají na Husáka dopustit. Jiní naopak
Před 20 lety zemřel poslední komunistický prezident Československa Gustav Husák. V jeho rodné bratislavské čtvrti na něj dodnes nedají dopustit.
"Podívej se Gusto, jak je tady husto". I takové vzkazy mířily za Gustavem Husákem na přeplněných náměstí v Československu v roce 1989. Poslední komunistický prezident přežil sametovou revoluci pouze o dva roky. Zemřel před 20 lety.
Dnešní kulaté výročí si připomínají spíš historici, kteří se přou o Husákův odkaz. Existuje ale místo, kde má Gustav Husák pořád svoje fanoušky mezi obyčejnými lidmi. Bratislavská čtvrť Dúbravka.
Z cigaretové mlhy se pomalu vynořuje portrét Gustava Husáka pověšený na čestném místě na zdi. Štamgasti v dúbravské hospodě se po chvíli váhání nechají přesvědčit a vzpomínají na svého slavného rodáka.
ČTĚTE TAKÉ: Před 20 lety zemřel poslední komunistický prezident Gustáv Husák
Když se Husák v Dúbravce narodil, byla to ještě malá vesnice za Bratislavou. Za normalizace se město rozrostlo o pořádný věnec paneláků. V Dúbravce ale zůstaly i původní malé domečky. Podle místních starousedlíků je to jednoznačně Husákova zásluha. „Zachránil Dúbravku, jink by padla jak Petržalka,“ říkají.
Právě proto se zdejší hospodě říká neoficiálně "U Husáka", právě proto tu mají jeho fotku na zdi, a donedávna dokonce i Husákovu fresku na stěně.
Na dúbravském hřbitově má Husák obyčejný hrob. Jen se jménem a fotkou, bez bližšího popisu. Zapálené svíčky a čerstvé květiny svědčí o tom, že o Husákovu památku se tu dobře starají. V Dúbravce stále žije část Husákovy rodiny. Jaký zvuk má tady vlastně Husákovo jméno?
Usměvavé ženě zamkne úst mikrofon. Jakmile ho uvidí, dál už mluví jen neochotně a pološeptem: „Moja babka ho nesla na krst, bola jeho krstná. A povedala: tento chlapec plátené nohavice nosiť nebude!“
V Dúbravce taky už léta svádějí boj o Husákovu pamětní desku. Měla viset přímo na obecním úřadě, část místních lidí se ale postavila proti. Teď se o desku hádá starosta se zastupitelstvem. Pamětní deska tak už delší dobu čeká na svoji šanci schovaná v depozitáři.
Štamgasti z hospody U Husáka stále opakují dokola, že Husák hlavně zachránil jejich čtvrť. Když se zeptám, co Husák znamenal pro celé Československo, odpověď je znovu tichá - a vyhýbavá: „Jak Husáka zavreli a co se dielo medzi tým, neviem hodnotiť. Mám iba 66 rokov.“