Pan Ki-mun chce být generálním tajemníkem OSN i ve druhém období

Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun oficiálně vyjádřil zájem zastávat funkci v dalším pětiletém období. Dopisem proto požádal Radu bezpečnosti OSN, aby jej při kandidatuře podpořila. Jeho šance na opětovné zvolení jsou prý velké.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) Pan Ki-mun v Praze.

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) Pan Ki-mun v Praze. | Foto: Filip Jandourek

Současný generální tajemník, jenž byl v minulosti například ministrem zahraničí Jižní Koreje, je v čele OSN od roku 2007, kdy vystřídal charismatického nositele Nobelovy ceny za mír Kofiho Annana.

"Vést tuto organizaci je velká čest. Pokud mě členské země podpoří, rád povedu OSN dalších pět let," řekl Pan Ki-mun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Působení Pan Ki-muna v čele OSN zhodnotil na Rádiu Česko se zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák

Vzhledem k tomu, že zatím nemá žádného protikandidáta, přání se mu nejspíš splní. To potvrzuje i zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák.

„Je veřejným tajemstvím, že má souhlas všech pěti rozhodujících stálých členů Rady bezpečnosti. Celkem má souhlas i od většiny členských zemí OSN,“ připomněl Slezák.

Kritici šestašedesátiletému Pan Ki-munovi často vyčítají, že je ve srovnání s charismatickým Annanem nevýrazný. Právě to mu ale podle Slezáka pomůže ke znovuzvolení.

„Málokomu vadí, jak je nevýrazný, a rozhodně se nechce znepřátelit s kde kým, takže se dá očekávat, že ho Valné shromáždění OSN po doporučení stále pětky v Radě bezpečnosti do konce tohoto měsíce zvolí, a od 1. ledna příštího roku tak bude moci začít svůj druhý mandát,“ míní analytik.

Generální tajemník je nejvyšším správním úředníkem OSN, má právo upozornit Radu bezpečnosti OSN na jakýkoliv problém, který podle jeho názoru ohrožuje světový mír. Valnému shromáždění podává výroční zprávu a další potřebné informace o činnosti OSN.

Helena Berková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme