V kauze Pandora Papers figuruje i Mohamed Amersi, bývalý sponzor Johnsonovy předvolební kampaně

Významný sponzor britské Konzervativní strany, který financoval i předvolební kampaň britského konzervativního premiéra Borise Johnsona, byl podle stanice BBC zapojen do jednoho z největších evropských korupčních skandálů. Korporátní právník Mohamed Amersi věnoval straně od roku 2018 téměř 525 tisíc liber, tedy v přepočtu asi 15,5 milionu korun.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amersiho jméno figuruje podle BBC v kauze Pandora Papers. V ní investigativní novináři z řady zemí zveřejnili dokumenty o podezřelých finančních transakcích stovek politiků a dalších osobností z více než 90 zemí.

Babiš si podle Investigace.cz poslal přes daňové ráje stovky milionů korun. ‚Nesmysl,‘ reaguje

Číst článek

Podle zveřejněných dokumentů se Amersi podílel na několika kontroverzních smlouvách švédské telekomunikační společnosti Telia. Podle zjištění BBC Panorama byl v roce 2010 zapojen do platby 220 milionů dolarů offshorové společnosti, kterou tajně vlastnila dcera tehdejšího uzbeckého prezidenta Islama Karimova.

Americké úřady platbu popsaly jako „220milionový úplatek“. Firma Telia později dostala ve Spojených státech pokutu 965 milionů dolarů.

Amersi jakékoliv provinění odmítá. Jeho právníci v reakci uvedli, že obvinění z „vědomého“ napomáhání korupci jsou lživá. Podle právníků citovaných listem The Guardian Amersi na projektu pracoval pouze šest týdnů, spoléhal na náležitý přístup svých předchůdců a „neměl žádný důvod“ se domnívat, že by mohlo jít o úplatek.

Britská média začala zkoumat sponzorské dary Konzervativní strany, která právě v těchto dnech zasedá v Manchesteru.

I bývalý britský premiér

Na titulních stranách zejména britského tisku se dnes hojně objevuje i někdejší labouristický premiér Tony Blair, jehož jméno se také objevilo v kauze Pandora Papers.

Tony Blair, Vladimir Putin i Shakira. Kromě premiéra Babiše se mají podezřelé transakce týkat stovek lidí

Číst článek

Blair společně s manželkou ušetřil přes 312 tisíc liber (devět milionů korun) na dani z nákupu nemovitosti při koupi své londýnské kanceláře, uvedl server BBC.

Blairovi v roce 2017 koupili nemovitost v ceně 6,45 milionu liber (190 milionů korun) jako sídlo pro manželčinu právní poradenskou společnost Omnia a nadaci. Ke koupi došlo přes offshorovou společnost, která budovu vlastnila.

Podle Blairových na tomto způsobu prodeje trval původní majitel, píše BBC. Podle listu The Independent neexistují důkazy, že by se bývalý premiér cíleně vyhýbal zaplacení daní ani že by transakce byla nelegální.

V kauze Pandora Papers novináři z řady zemí zveřejnili odtajněné dokumenty o podezřelých finančních transakcích řady politických lídrů včetně českého premiéra Andreje Babiše. Ten si podle dokumentů pořídil v roce 2009 luxusní zámeček na jihu Francie prostřednictvím složité sítě offshorových firem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme