Pandy velké pod dozorem satelitů

Čínští vědci budou pomocí satelitů sledovat medvědy panda - hlavním účelem experimentu ale nebude, aby se dozvěděli něco víc o jejich pohybu. Zoologové chtějí pomocí nejmodernější technologie mapovat sexuální život těchto ohrožených živočichů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panda velká | Foto: Friends of the National ZOO

Projekt bude stát asi 660 tisíc amerických dolarů - tedy zhruba 15 milionů korun a budou se na něm podílet čínské a americké vědecké instituty. Wei Fuwen z Čínské akademie věd říká, že si odborníci od pozorování slibují, že zjistí něco víc o sexuálním chování pand.

"Budeme je sledovat pomocí technologie GPS a pokud získáme nové poznatky o zvyklostech, které doprovázejí jejich páření, může nám to pomoci najít způsob, jak zabránit jejich vymření," citovala čínského vědce agentura Reuters.

K obřím pandám se totiž vědci často po dlouhá období vůbec nedostanou a tradiční pozorování tak nestačí k tomu, aby odborníci rozluštili tajemství, které jejich rozmnožování doprovází. Téměř 80 procent samiček nemůže zabřeznout a podle odhadů je až 90 procent všech samců sterilních.

Loni čínští vědci oznámili, že v přírodě žije asi 1600 kusů těchto vzácných zvířat, což je dobrá zpráva, protože to je údaj o 40 procent vyšší než byly ty předchozí. Jenomže tomu, aby jich bylo ještě víc brání jejich nízká reprodukční schopnost.

Odborníci se ji v minulosti snažili i celkem překvapivými metodami - promítali dokonce pandám jakousi obdobu instruktážních filmů o sexuální výchově, na kterých mohly sledovat páření jiných dvojic. Zvířata to sice přimělo k sexuální aktivitě, ale mnoho to nepomohlo, právě kvůli zmíněné nízké plodnosti.

Dnes žije v zoologických zahradách po celém světě asi 160 medvědů, které si kvůli jejich roztomilému vzhledu oblíbili lidé na všech kontinentech. Pokusy o jejich rozmnožování v zajetí - ať přirozené nebo umělé - se zatím setkávají jen s velmi omezeným úspěchem.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme