Pandy velké pod dozorem satelitů

Čínští vědci budou pomocí satelitů sledovat medvědy panda - hlavním účelem experimentu ale nebude, aby se dozvěděli něco víc o jejich pohybu. Zoologové chtějí pomocí nejmodernější technologie mapovat sexuální život těchto ohrožených živočichů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panda velká | Foto: Friends of the National ZOO

Projekt bude stát asi 660 tisíc amerických dolarů - tedy zhruba 15 milionů korun a budou se na něm podílet čínské a americké vědecké instituty. Wei Fuwen z Čínské akademie věd říká, že si odborníci od pozorování slibují, že zjistí něco víc o sexuálním chování pand.

"Budeme je sledovat pomocí technologie GPS a pokud získáme nové poznatky o zvyklostech, které doprovázejí jejich páření, může nám to pomoci najít způsob, jak zabránit jejich vymření," citovala čínského vědce agentura Reuters.

K obřím pandám se totiž vědci často po dlouhá období vůbec nedostanou a tradiční pozorování tak nestačí k tomu, aby odborníci rozluštili tajemství, které jejich rozmnožování doprovází. Téměř 80 procent samiček nemůže zabřeznout a podle odhadů je až 90 procent všech samců sterilních.

Loni čínští vědci oznámili, že v přírodě žije asi 1600 kusů těchto vzácných zvířat, což je dobrá zpráva, protože to je údaj o 40 procent vyšší než byly ty předchozí. Jenomže tomu, aby jich bylo ještě víc brání jejich nízká reprodukční schopnost.

Odborníci se ji v minulosti snažili i celkem překvapivými metodami - promítali dokonce pandám jakousi obdobu instruktážních filmů o sexuální výchově, na kterých mohly sledovat páření jiných dvojic. Zvířata to sice přimělo k sexuální aktivitě, ale mnoho to nepomohlo, právě kvůli zmíněné nízké plodnosti.

Dnes žije v zoologických zahradách po celém světě asi 160 medvědů, které si kvůli jejich roztomilému vzhledu oblíbili lidé na všech kontinentech. Pokusy o jejich rozmnožování v zajetí - ať přirozené nebo umělé - se zatím setkávají jen s velmi omezeným úspěchem.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme