Panetta přijel do Kábulu jednat o dalším pobytu amerických vojáků v Afghánistánu

Americký ministr obrany Leon Panetta přijel do Afghánistánu, aby tam zmapoval současnou situaci, než prezident Spojených států Barack Obama rozhodne, kolik vojáků nakonec ponechá na afghánském území po stažení aliančních sil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panetta a velvyslanec USA v Afghánistánu James Cunningham v doprovodu generála Johna Allena

Panetta a velvyslanec USA v Afghánistánu James Cunningham v doprovodu generála Johna Allena | Zdroj: Reuters

Šéfa Pentagonu čeká v Kábulu jednání s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím. Hovořit budou především o podmínkách dalšího pobytu amerických vojáků v Afghánistánu.

Washington o nich jedná s Kábulem už od poloviny listopadu. Obě strany se shodují, že by tam Američané neměli mít vlastní stálé základny.

„Zdá se, že teď se kove ten afghánsko-americký klíč, kolik vojáků a na jaké bázi tam bude dál fungovat,“ komentuje to novinářka na volné noze Petra Procházková, která v Afghánistánu působila dlouhou dobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání Panetty s Karzáím a současné bezpečnostní situaci v Afghánistánu mluvila Petra Procházková

Mezinárodní vojska budou z Afghánistánu odvelena do konce roku 2014. Část amerického kontingentu tam ale zůstane v rámci asistenční a podpůrné mise.

Definitivní rozhodnutí o počtu amerických vojáků, které Washington v Afghánistánu ponechá, by mělo padnout během několika příštích týdnů.

Velitel spojeneckých vojsk v Afghánistánu John Allen navrhl, aby tam zůstalo šest až deset tisíc vojáků. V současné době tam mají Spojené státy 68 tisíc vojáků.

Američané chtějí udržet svou přítomnost v Afghánistánu vzhledem k jeho strategickému významu. Afghánci se na druhé straně obávají, že by se země v případě úplného odchodu amerických vojáků ocitla na prahu občanské války.

„Především jih a východ Afghánistánu, kde žijí Paštúni, je mnohem radikálněji proti tomu, aby Američané zůstali v Afghánistánu na nějaké stálejší bázi. Ale ani tato poměrně radikální část Afghánců si nepřeje, aby Američané odešli zcela, chtějí ale nad nimi mít větší kontrolu,“ dodává Procházková.

Bezpečnostní situace je podle jejích slov nyní v Afghánistánu o něco lepší oproti jaru a létu. Ozbrojenci obvykle na zimu omezují své aktivity.

ČRo, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme