Panika v zemi prý nehrozí. Francouzi jsou na stávky zvyklí

Francii zasáhla další celostátní vlna stávek proti důchodové reformě. V zemi je ochromená doprava, pomalu navíc dochází také pohonné hmoty. Podle spolupracovníka Českého rozhlasu ve Francii Martina Hyblera ale panika v zemi nehrozí. Francouzi jsou podle něj na stávkování zvyklí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty Francouzů v Paříži | Foto: Jan Pokorný

Vláda chce posunout dolní hranici odchodu do důchodu ze šedesáti na dvaašedesát let. Nárok na plný důchod mají mít lidé od sedmašedesáti let, v současnosti je to od pětašedesáti let. Vláda je odhodlána reformu prosadit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Martin Hybler ve Světě o druhé.

Horní komora parlamentu má o návrhu hlasovat tento týden, podle agentury AFP nejspíš ve čtvrtek večer. Stávky výrazně komplikují situaci v dopravě. Společnost Air France byla požádána, aby dnes zrušila padesát procent letů. Zrušená je například i pravidelná linka do Prahy. Stávka nicméně postihla hlavně francouzské vnitrostátní letecké spoje.

Další problémy působí stávka v sektoru energetiky. Už několik dní stávkují zaměstnanci dvanácti francouzských rafinerií a v zemi se projevuje nedostatek pohonných hmot. „U nás v Limoges jsou manifestace každý den. Benzín není, silnice jsou někdy blokované. Takže když vyjedete, nevíte, zda dojedete,“ podotkl Martin Hybler.

Podle něj ale v zemi nehrozí panika. „Francouzi mají se stávkami své zkušenosti, takže se nenechají vyvést z míry,“ poznamenal Hybler. Stávku podle průzkumu, který včera zveřejnila BBC podporuje asi jednasedmdesát procent oslovených.

Podle Hyblera se to dá pochopit. „Důchodová reforma opravdu vypadá dost nespravedlivě. A postihuje zejména lidi s nižším vzděláním,“ řekl Hybler. Přestože má reforma zejména potlačit státní deficit, lidem se nelíbí fakt, že vláda investovala peníze do bank, které hrozily krachem, a teď nemá na důchody.

Ondřej Černý, Helena Berková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme