Panika v zemi prý nehrozí. Francouzi jsou na stávky zvyklí

Francii zasáhla další celostátní vlna stávek proti důchodové reformě. V zemi je ochromená doprava, pomalu navíc dochází také pohonné hmoty. Podle spolupracovníka Českého rozhlasu ve Francii Martina Hyblera ale panika v zemi nehrozí. Francouzi jsou podle něj na stávkování zvyklí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty Francouzů v Paříži

Protesty Francouzů v Paříži | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Vláda chce posunout dolní hranici odchodu do důchodu ze šedesáti na dvaašedesát let. Nárok na plný důchod mají mít lidé od sedmašedesáti let, v současnosti je to od pětašedesáti let. Vláda je odhodlána reformu prosadit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Martin Hybler ve Světě o druhé.

Horní komora parlamentu má o návrhu hlasovat tento týden, podle agentury AFP nejspíš ve čtvrtek večer. Stávky výrazně komplikují situaci v dopravě. Společnost Air France byla požádána, aby dnes zrušila padesát procent letů. Zrušená je například i pravidelná linka do Prahy. Stávka nicméně postihla hlavně francouzské vnitrostátní letecké spoje.

Další problémy působí stávka v sektoru energetiky. Už několik dní stávkují zaměstnanci dvanácti francouzských rafinerií a v zemi se projevuje nedostatek pohonných hmot. „U nás v Limoges jsou manifestace každý den. Benzín není, silnice jsou někdy blokované. Takže když vyjedete, nevíte, zda dojedete,“ podotkl Martin Hybler.

Podle něj ale v zemi nehrozí panika. „Francouzi mají se stávkami své zkušenosti, takže se nenechají vyvést z míry,“ poznamenal Hybler. Stávku podle průzkumu, který včera zveřejnila BBC podporuje asi jednasedmdesát procent oslovených.

Podle Hyblera se to dá pochopit. „Důchodová reforma opravdu vypadá dost nespravedlivě. A postihuje zejména lidi s nižším vzděláním,“ řekl Hybler. Přestože má reforma zejména potlačit státní deficit, lidem se nelíbí fakt, že vláda investovala peníze do bank, které hrozily krachem, a teď nemá na důchody.

Ondřej Černý, Helena Berková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme