Panorama Istanbulu je ohroženo mrakodrapy

Panorama historického centra tureckého Istanbulu se změní. Změnit by ho měly nové mrakodrapy. Rozestavěných výškových domů, z nichž nejvyšší má měřit 155 metrů, si všimli údajně až teď úředníci istanbulské radnice a taky místní obyvatelé. Žádají ministerstvo kultury, aby stavbu zastavilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Istanbul | Foto: Martin Dorazín

„Tureckými médii již proběhly fotky a záběry z místa. Mrakodrapy sice vznikají poměrně daleko od centra, asi 10 kilometrů, přesto jsou již nyní zřetelné. Narušují panorama evropské části centra Istanbulu. Především na známou Modrou mešitu. Slavná Modrá mešita je přitom symbolem Istanbulu a stojí jen kousek od Hagie Sofie. To místo je pro Turky výjimečné,“ vysvětluje spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu ohrožení panoramatu historického centra Istanbulu mluvila ve Stalo se dnes na Radiožurnálu spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová

Soukromý investor, který domy staví, neměl podle tureckých médií vůbec povolení od hlavního stavebního úřadu, ani od památkářů. Sám investor tvrdí, že o všem věděla istanbulská radnice a schválila ji. Celá věc se nyní vyšetřuje.

Pozemek, na kterém domy vznikají, koupil investor v roce 2007. Poté došlo ke změnám územního plánu. Město mělo až potom výstavbu takto vysokých domů povolit.

Mezitím došlo ještě k jedné změně. Pozemky již nespadají pod istanbulskou radnici, ale pod ministerstvo kultury. Úředníci na radnici tak dávají od věci ruče pryč.

„Objevují se samozřejmě i spekulace o možných úplatcích v této kauze. V Turecku je mnoho staveb postavených na černo nebo tak, že se porušují územní plány a za vším většinou stojí korupce,“ dodává Urbišová.


Istanbul

Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme