Papadimos v prvním projevu tlačil ekonomické reformy

Pouze pokud bude Řecko plnit své závazky, bude dál dostávat mezinárodní finanční pomoc a smaže se mu část dluhu, upozornil Lukas Papadimos při svém prvním projevu v roli premiéra. Hlavním úkolem nové vlády je proto pokračovat v úsporných opatřeních a ekonomických reformách, představil včera Papadimos v parlamentu programové prohlášení vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Lukas Papadimos při svém prvním projevu k parlamentu | Foto: Reuters

Vláda má sice jasnou většinu, proti dalším škrtům se ale staví levicové strany a také státní odbory, kterých především se dotýká razantní snižování platů a důchodů. Jak na reformy zareaguje řecká veřejnost se ukáže až časem.

Premiér včera přednesl programové prohlášení vlády a zároveň zahájil parlamentní rozpravu, která bude zřejmě trvat až do středy. Pak bude parlament hlasovat o důvěře. Nový kabinet by měly podpořit strany Panhelénské socialistické hnutí, Nová demokracie i Lidová ortodoxní výzva, které si po několikadenním jednání rozdělily vládní posty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Soňa Dorňáková-Stamu hodnotí premiérův včerejší projev

„Je to historická událost, v Řecku nejsou koalice obvyklé. Takže se dá očekávat, že až na menší výjimky všechny tři strany podpoří nového premiéra a že tedy začne uplatňovat to, co v projevu premiér sliboval,“ uvažuje spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Soňa Dorňáková-Stamu.

Pokud by Řecko kvůli nedodržování podmínek přišlo o zahraniční finanční pomoc, ocitlo by se ve vážných problémech. Stát má totiž finanční zálohy jen do 15. prosince, pak by musel například přestat vyplácet mzdy státním zaměstnancům.

Ve čtvrtek se má Papadimos setkat se zástupci trojice věřitelů z Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky a Evropské unie. Evropská unie bude pravděpodobně požadovat, aby se premiér k plnění dohod formálně zavázal.

Na stejný den je shodou okolností naplánována také masová demonstrace, koná se ovšem pravidelně každý rok – 17. listopad je totiž v Řecku výročím studentské vzpoury.

Úsporná opatření asi od nového roku

Řecko musí co nejdříve začít s reformními opatřeními. Je potřeba například vypracovat nový rozpočet, zavést jednotný platební systém ve státním sektoru nebo provést privatizaci velkých státních podniků.

Privatizovat se mělo ještě za minulé vlády, proti se ale postavily odbory. Čistě stranický kabinet se proto obával reakcí veřejnosti a od svých záměrů upustil.

Parlament také ratifikuje smlouvu z konce října o novém záchranném balíčku. Premiér řekl, že nová opatření v nejbližších měsících zavedena nebudou, dají se proto očekávat až po novém roce.

Tomáš Pavlíček, Kristina Winklerová, Soňa Dorňáková Stamu, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme