Papandreu vyčkává s rezignací, opozici nabídl jednání

Řecký premiér Jorgos Papandreu zatím vyčkává s rezignací. Oznámil, že je připravený jednat s opozicí o jejích požadavcích. Pokud se hlavní politické strany dohodnou a vyřeší politickou krizi, nemusí být ani referendum o evropské pomoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Jorgos Papandreu | Zdroj: ČTK

Řecko se dnes nachází ve slepé uličce a nikdo neví, jak se budou vyvíjet věci příští. S dvou a půl hodinovým zpožděním začal na mimořádné schůzi jednat kabinet o budoucnosti Řecka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Řecku sleduje Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Asi 15 poslanců vládní socialistické strany se vyjádřilo negativně k otázce referenda a 10 vyjádřilo otevřenou podporu koaliční vládě a naplnění striktních podmínek proplacení příští půjčky.

Celý den se očekává, že premiér Papandreu podá demisi, i přesto, že každou chvíli své vyjádření mění. Naposledy v 15:17 svoje slova vyvrátil. V 16 hodin je však už řecká vláda připravená na návrh opozice jednat o prozatímní vládě, i když opoziční Nová demokracie by raději než prozatímní chtěla vládu správní. Tedy vládu nevolených technokratů, kteří by byli jmenováni prezidentem.

VÍCE O DNEŠNÍM DĚNÍ: Řecká vláda je na pokraji kolapsu, spekuluje se o volbách

Vůdce opoziční Nové demokracie Antonis Samaras ale zdůraznil, že se nespokojí s ničím jiným než s Papandreovou demisí a vypsáním předčasných voleb. Premiér však tvrdí, že něco takového není možné, protože by to mohlo vést až k řeckému státnímu bankrotu.

Podle posledních informací se blízcí spolupracovníci premiéra vyjádřili v tom smyslu, že návrh na referendum mizí v nenávratnu. Co to však pro premiéra a jeho věrohodnost bude znamenat, ukáže zřejmě až zítřejší hlasování o důvěře vlády. „Jak se však zdá, tento den se stane pro premiéra opravdu historickým,“ poznamenala spolupracovnice ČRo v Řecku Pavla Smetanová.

V Řecku se spekuluje o tom, že v čele přechodné vlády by mohl stát Lucas Papademos, bývalý viceguvernér Evropské centrální banky.

Dobré zprávy pro eurozónu

Dnešní zmatky v Řecku paradoxně přispívají k uklidnění na trzích, protože to nejhorší, co by se z pohledu eurozóny i finančních trhů mohlo stát, by bylo právě řecké referendum. Pro eurozónu tak z Řecka dnes přicházejí dobré zprávy.

mta, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme