Papež Benedikt XVI. dal vánoční požehnání

Papež Benedikt XVI. přednesl ve Vatikánu před shromážděnými věřícími vánoční poselství a udělil požehnání Urbi et Orbi. Na Svatopetrském náměstí ho poslouchaly desítky tisíc poutníků z celého světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Benedikt XVI. | Zdroj: ČTK

"Narodil se vám spasitel, radujte se!", těmito slovy papež Benedikt XVI. popřál k Vánocům českým věřícím. Letos tak učinil v 65 jazycích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Papež Benedikt XVI. o letošních Vánocích - informuje spolupracovnice Českého rozhlasu 1 v Itálii Vědunka Lunardi

Ve vánočním poselství papež zdůraznil, že morální krize víc než krize ekonomická zraňuje lidstvo. Vyzval blahobytnou Evropu a Severní Ameriku, aby překonaly egoismus a usilovaly o společné blaho, aby nezapomínaly na ty nejslabší a nejpotřebnější.

Připomněl dále nesnáze a persekuce křesťanů v různých zemích, přičemž citoval zejména Svatou zemi a Irák, Srí Lanku, Korejský poloostrov, Filipíny a nakonec africký kontinent.

Půlnoční útočnice je pětadvacetiletá Švýcarka

Vatikánský mluvčí zveřejnil další informace o ženě, která se dostala příliš blízko k papežovi. Při půlnoční mši v chrámu Svatého Petra přeskočila dřevěnou bariéru vyhrazující v hlavní lodi prostor pro procesí a Benedikta XVI. strhla na zem.

Papeže napadla při půlnoční mši labilní žena | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Papež vyvázl z incidentu bez úhony. Žena byla převezena do psychiatrické léčebny.

Mluvčí otec Lombardi upřesnil, že tato žena, která se údajně pokusila jen obejmout papeže, je pětadvacetiletá švýcarská občanka Susanna Maiolová. Jedná se o duševně labilní osobu, která se už loni při půlnoční mši pokusila dostat k papeži. Tehdy jí v tom ale zabránil včasný zákrok vatikánské policie.

Otce Lombardi ještě řekl, že vatikánská justice je milosrdná a že nelze zcela izolovat papeže od věřících, že mezi papežem a věřícími nemůže být vytvořená žádná nepřekonatelná zeď.

Vědunka Lunardi, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme