Papež Benedikt XVI. potvrdil návštěvu v Česku

Prezident Václav Klaus se dnes ve Vatikánu sešel s hlavou katolické církve Benediktem XVI. Papež při této příležitosti potvrdil návštěvu v Česku. Přijede 26. září - a během dvou dnů navštíví Prahu, Brno a Starou Boleslav. Benediktův předchůdce Jan Pavel II. zavítal do Česka třikrát, naposledy v roce 1997.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. | Foto: Jiří Hošek

Benedikt XVI. by měl přiletět do České republiky šestadvacátého září, o den později se plánuje bohoslužba v Brně a v pondělí 28. září by se měl svatý otec setkat s mládeží na národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi.

O papežovu návštěvu v době, kdy si země připomíná památku českého patrona, usilovali katoličtí představitelé už několikrát. Benedikt XVI. je v úřadu od roku 2005. Jeho předchůdce Jan Pavel II. zavítal do České republiky třikrát, naposledy v roce 1997.

Vztahy mezi Českou republikou a Vatikánem komplikuje stále neuzavřená smlouva upravující postavení římsko a řeckokatolické církve v Česku.

Zatímco Vatikán smlouvu schválil, u nás ratifikována nebyla. Poslanci ji v roce 2003 zamítli. Dospěli tehdy k názoru, že je pro stát nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví.

Vatikán také nelibě nesl nedávné zamítnutí zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Vnímá to ale jako vnitřní záležitost země.

Je pro vás důležitá návštěva papeže v České republice? Hlasujte v naší anketě!

Klára Stejskalová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme