Papež Benedikt XVI. požehnal Městu a světu

Dnešek je pro křesťany slavností Zmrtvýchvstání Páně, Božím hodem velikonočním. Na základě biblického svědectví se připomíná vzkříšení ukřižovaného Krista. Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu sloužil papež Benedikt XVI. před desítkami tisíc věřících velikonoční mši, která vyvrcholila tradičním požehnáním papeže Městu a světu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benedikt XVI. | Foto: AFP

Benedikt XVI. ve svém proslovu připomněl význam Velikonoc a vzkříšení Krista a v této rovině humanitární tragédie ve světě.

"Myslím na lidi na Madagaskaru, v Latinské Americe, na lidi sužované hladem, nevyléčitelnými nemocemi, terorismem, únosy, tisíci tvářemi násilí, které je někdy ospravedlňováno náboženstvím," řekl.

"S obavami pohlížím na situaci v násilím zmítané západosúdánské provinci Dárfúr a přilehlých oblastech, v Kongu, Somálsku či Zimbabwe," dodal papež.

Politování vyjádřil nad tím, že z "Iráku, krvácejícího pokračujícími masakry, nepřichází nic pozitivního, zatímco exodus civilního obyvatelstva pokračuje". Naopak známky naděje podle papeže svítají v dialogu mezi Izraelem a Palestinou.

"Všemu tomuto obyvatelstvu znovu z hloubi duše vyjadřuji svou duchovní blízkost," řekl Benedikt XVI. "Skrze rány Kristovy můžeme na všechno toto zlo pohlížet očima naděje," zdůraznil.

Papež na závěr pozdravil věřící v několika jazycích, včetně češtiny a slovenštiny. Obřadu na zaplněném Svatopetrském náměstí přihlíželo více než 150.000 lidí, podle tiskových agentur ho také přenášelo přes sto televizních stanic z asi 70 zemí světa.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme