Papež Benedikt XVI. přijme ve Vatikánu premiéra Petra Nečase

Česká republika usiluje o návštěvu papeže Benedikta XVI. v roce 2013. Už příští rok totiž naše země bude slavit 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje do střední Evropy a vyvrcholením oslav by byla právě přítomnost Svatého otce. Benedikt XVI. dnes proto ve Vatikánu přijme českého premiéra Petra Nečase.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. | Foto: Pier Paolo Cito

Vatikán zatím o cestě papeže do České republiky oficiálně vůbec nemluví, přesto ji některé nejmenované zdroje nevylučují.

„O tomto kroku se jedná již déle. Zatím je přislíbena návštěva na Slovensku. Je zde možný scénář, podle kterého by z této návštěvy udělal zastávku na Velehradě, kde bude vrchol oslav v České republice. Na Slovensko by měl papež odjet v červenci příštího roku, vše se ale bude odvíjet od jeho zdravotního stavu,“ říká historik Jaroslav Šebek z Historického ústavu AV.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cestu Petra Nečase mapuje zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

K audienci dojde krátce před polednem. Premiér Nečas také v Římě uctí památku sv. Cyrila u jeho hrobu v bazilice sv. Klimenta. Položí také květiny na hrob kardinála Josefa Berana v podzemí svatopetrské baziliky a zastaví se u oltáře sv. Václava. Setká se také se státním sekretářem J. Em. kardinálem Tarcisiem Bertonem.

Ve Vatikánu nechybí ani pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Všichni se pak zúčastní koncertu v bazilice Santa Maria Maggiore, kde vystoupí zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů a soubor Hradišťan.

Benedikt XVI. byl naposledy v České republice v roce 2009, kdy právě podnikl pouť do Prahy jako upomínku na pád komunistického režimu v Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cestu Petra Nečase mapuje zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

„Tomuto jubileu se věnuje velká pozornost. Připravuje se i výstava přímo ve Vatikánu, která bude otevřená v listopadu a bude předzvěstí oslav,“ pokračuje Šebek a dodává, že Česká republika je pro papeže důležitá:

„Papež prosazuje dialog s lidmi, kteří nejsou věřící. A právě Česko je do jisté míry takovou laboratoří, kde může tyto záměry prosazovat.“

Robert Mikoláš, Nikola Bojčev, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme