Papež Benedikt XVI. přiletí na návštěvu Kuby

Papež Benedikt XVI. ukončil návštěvu Mexika a přiletí na Kubu. Je to druhá španělsky mluvící země silně katolického latinskoamerického kontinentu, kam Benedikt XVI. za dobu svého pontifikátu přijede.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auto jede v Havaně kolem bilboardu milosrdné panny z Cobre, patronky Kuby | Zdroj: Reuters

V Santiagu de Cuba na východě ostrova bude papež sloužit velkou mši pod širým nebem u příležitosti 400 let od nálezu sošky milosrdné panny z Cobre, patronky Kuby. V Havaně se plánuje mše na Náměstí Revoluce.

Papežova cesta na Kubu vzbuzuje naděje na propuštění vězněných politických vězňů, setkání se zástupci opozice ale není v plánu. Možná je naopak schůzka Benedikta XVI. s bývalým vůdcem Fidelem Castrem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě papeže Benedikt XVI na Kubě mluvil v Ranním Radiožurnálu David Koubek ze zahraniční redakce

Spekuluje se o tom, že by papež mohl udělit audienci i kontroverznímu venezuelskému prezidentovi Hugo Chávezovi, který na Kubě podstupuje ozařování po nedávné operaci rakovinového nádoru.

Podle koordinátorky kubánských projektů společnosti Člověk v tísni Terezy Nedorostkové církev vytváří alternativní prostor vůči tomu, co nabízí režim, a řada disidentů k ní proto upíná své naděje.

„Politicky se nedá říct, že církev vyloženě stojí na straně disentu. Církev jim otevírá své dveře, pokud nejsou jejich cíle vyloženě politické, ale jde o sociálně prospěšné projekty. Tím, že nepodporuje žádné komunistické projekty, tak je možné církev nahlížet jako instituci, která se i politicky vymezuje,“ řekla Nedorostková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koordinátorka kubánských projektů Člověka v tísni Tereza Nedorostková v Dopoledním Radiožurnálu

Benedikt XVI. už v letadle z Říma prohlásil, že je zjevné, že marxistická ideologie v kubánském pojetí už neodpovídá realitě. Kritizoval ale také americké embargo proti Kubě.

Navzdory ateistické státní ideologii se 60 procent z 11 milionů obyvatel ostrova hlásí ke katolické víře. Castrovský režim nikdy nepostavil církev mimo zákon, její duchovní i věřící ale pronásledoval a zavíral církevní školy.

Vztahy se zlepšily až při návštěvě papeže Jana Pavla II. v roce 1998, který přijel do komunistické země před Benediktem XVI. jako vůbec první hlava církve. Tehdy to byla pro Kubánce velká událost, díky níž například režim oficiálně povolil slavit Vánoce.

Igor Maňour, David Koubek, Lucie Výborná, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme