Papež Benedikt XVI. se oficiálně ujal úřadu

Nový papež Benedikt XVI. byl dnes ve Vatikánu oficiálně uveden do úřadu hlavy katolické církve. Při slavnostní inauguraci, kterou sledovalo přímo v Římě 350 tisíc lidí a další stamiliony u televizorů po celém světě, převzal 265. papež na Svatopetrském náměstí nejdůležitější odznaky svého úřadu - papežský prsten a pallium. V dlouho očekávaném kázání se poté Benedikt XVI. opakovaně vyslovil proti mocným tohoto světa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Benedikt XVI.

papež Benedikt XVI. | Zdroj: ČTK

Ceremoniál, který začal v 10:00, řídil chilský kardinál Jorge Medina Estévez. Obřad zahájilo procesí kardinálů, kteří nejdříve navštívili kryptu s hrobkami předchozích papežů a poté přišli na náměstí před baziliku svatého Petra.

Tam na ně čekaly davy poutníků, kteří již od pátku proudily do Říma po statisících. Jen z papežova rodného Německa přijelo na mši na 100.000 věřících. Náměstím vlály hlavně bavorské vlajky, čímž krajané vyjadřují svou podporu novému papežovi.

Benedikt XVI. sloužil mši ve zlatém ornátu, stejném jaký měl na sobě jeho předchůdce Jan Pavel II. při vítání nového tisíciletí. Na závěr ceremoniálu formálního uvedení do úřadu projevili úctu papeži vybraní zástupci církve.

Tento ceremoniál nahradil teprve nedávno dřívější skládání slibu věrnosti všech kardinálů do rukou papeže. Papež však skutečně převzal svůj úřad již ve chvíli zvolení, dnešní obřad představoval jen slavnostní uvedení do úřadu a oficiální předání jeho symbolů.

Zlatý prsten rybáře je zvláštním odznakem každého papeže a je po jeho smrti vždy zničen. Je symbolickým dokladem pokračování tradice prvního papeže, apoštola Petra, který byl rybářem. Na prstenu je vyryta síť, lodička a jméno papeže.

Pallium je pruh z bílé vlněné látky a je vkládán na bedra papeže jako liturgický oděv, odznak dobrého pastýře. Je utkán z vlny speciálních beránků, kteří jsou každoročně žehnáni o svátku svaté Anežky. Je na něm pět červených křížů jako symbol Kristových ran a tři jehly jako připomínka Kristových hřebů.

Papež se v prvním kázání postavil proti ideologiím moci

Po inauguraci následovala papežova promluva. V úvodu dlouho očekávaného kázání Benedikt XVI. zdůraznil vlastní pokoru a vědomí velké odpovědnosti, kterou na sebe s vysokým úřadem bere. "Jak mohu unést toto velké břímě?" ptal se a prosil všechny věřící o podporu a pomoc v jejich modlitbách.

V kázání inspirovaném právě převzatými symboly papežského úřadu - prstenem a palliem - se papež opakovaně stavěl na stranu prostých lidí proti "ideologiím moci" a povzbuzoval je k víře v životnost církve a k překonání strachu hlásit se ke Kristu.

Stále znovu se vracel i ke svému předchůdci Janu Pavlu II. Připomněl například jeho nástupní promluvu z roku 1978 a jeho slova: "Nemějte strach." Vyložil je takto: "Jsou to mocní tohoto světa, kdo se bojí, že by jim Kristus mohl vzít něco z jejich moci. A skutečně, mohl by jim vzít něco z jejich arogance, korupce a pošlapávání lidských práv. Prostým věřícím naopak víra nebere nic z toho, co činí člověka a život velkým."

Podobně symbol beránka, z jehož vlny je utkáno papežské pallium, by neměl být chápán tak, jak jej chápou někteří vůdci, kteří zacházejí s národy jako s ovcemi. Je třeba se postavit na stranu beránků, jako to učinil Ježíš, uvedl papež. Vyjádřil přesvědčení, že jeho hlavním úkolem je "naslouchat slovu Pána", a nikoli určovat nějaké politické linie.

Papežova slova byla několikrát odměněna bouřlivým potleskem davu. Mše poté pokračovala čtením z evangelia, zpěvy litanií a svatým přijímáním vysokých hodnostářů. Na závěr Benedikt XVI. požehnal všem přítomným a objel náměstí v otevřeném automobilu. Po obřadu přijal v bazilice představitele italských institucí a zahraniční delegace.

Ceremoniálu přihlíželo i 140 oficiálních delegací včetně 36 šéfů států a vlád. Českou republiku zastupovali prezident Václav Klaus s chotí Livií a ministr zahraničí Cyril Svoboda. V církevní delegaci byli mimo jiné kardinál Miloslav Vlk a olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Zejména s ohledem na účast prominentů provázela dnešní obřad podobně mimořádná bezpečnostní opatření, jako při pohřbu zesnulého papeže 8. dubna. Město uzavřelo svůj vzdušný prostor a některé příjezdové silnice. V centru města bylo rozmístěno kolem 10.000 policistů.

Již zítra čeká Benedikta XVI. řada oficiálních setkání. Přijme delegace křesťanských církví a jiných náboženství, které se zúčastnily dnešní liturgie. Setká se také s německými poutníky a ve středu je na programu první generální audience. Pravidelná setkání s věřícími byla přerušena kvůli nemoci a následné smrti jeho předchůdce Jana Pavla II.

Vědunka Lunardi, Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme