Papež Benedikt XVI. se ve Vatikánu naposledy modlil s věřícími

Papež Benedikt XVI. se naposledy pomodlil s věřícími. Na svatopetrské náměstí se s ním přišlo rozloučit na sto tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. se naposledy pomodlil s věřícími

Papež Benedikt XVI. se naposledy pomodlil s věřícími | Zdroj: Reuters

Po modlitbě Anděl Páně Beneditk XVI. v krátkém proslovu poděkoval věřícím za lásku, kterou mu prokazovali a prokazují a znovu vysvětlil důvody své abdikace. „Bůh mne povolal, abych vyšel do ústraní a věnoval se modlitbě a meditaci ještě víc než dosud,“ řekl Benedikt XVI.

Modlitba ale podle něj neznamená uzavřít se před světem a opustit věřící a církev. Chce nadále sloužit církvi, ale způsobem více odpovídajícím jeho věku a silám. Na závěr se papež rozloučil s věřícími v několika jazycích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Papežovu modlitbu sledovala přímo v Římě spolupracovnice Českého rozhlasu Vědunka Lunardi

Čekalo se, že papež uspíší zahájení konkláve, tedy volbu nového papeže. Vatikán ale zatím nic neoznámil. Podle vatikánského mluvčího Lombardiho, papež nemůže zahájení konkláve urychlit. O tom rozhodnou sami kardinálové, kteří budou volit papeže.

V posledních dnech se proslýchá, že mnozí kardinálové si přejí delší dobu na debaty a zvážení kandidatur. Přesto se nevylučuje, že by Benedikt XVI. mohl překvapit a prosadit menší změny ve volbě papeže.

Do odchodu Benedikta XVI. už chybí jen pár dní. Na každý z nich má papež na programu mnoho různých setkání jak s představiteli katolické církve, tak s představiteli států.

Na svatopetrské náměstí přišly tisíce lidí | Foto: ČTK

Ve středu ho čeká namáhavá generální audience. Přijedou se s ním rozloučit i velvyslanci a představitelé různých zemí. Ve čtvrtek, což je poslední den jeho pontifikátu, se setká ještě s členy tříčlenné komise kardinálů, kteří se zabývali vyšetřováním takzvané aféry vatileaks.

Ve čtvrtek krátce před 17 hodinou pak Benedikt XVI. odcestuje vrtulníkem do letního sídla papežů v Castel Gandolfo, doprovázený zvony celého Říma. Od té chvíle bude žít zcela v ústraní jako emeritní biskup Říma.

Vědunka Lunardi, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme