Mnichovský kněz obviněný ze sexuálního zneužívání: žaloba se snaží zjistit, zda se neprovinil i bývalý papež

Žaloba podaná v Německu proti katolickému knězi obviněnému z pedofilie se snaží zjistit, zda se bývalý papež Benedikt XVI. a další duchovní provinili ve starém případu sexuálního zneužívání dětí. Informovaly o tom agentury DPA a Reuters.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI.

Žaloba podaná v Německu proti katolickému knězi obviněnému z pedofilie se snaží zjistit, zda se bývalý papež Benedikt XVI. | Zdroj: Reuters

Takzvanou deklaratorní žalobu podal 38letý muž z Bavorska, který tvrdí, že jej v dětství zneužil kněz, uvedla stanice Bayerischer Rundfunk (BR) společně s novinářskou skupinou Correctiv a týdeníkem Die Zeit.

Emeritní papež se podle žaloby provinil tím, že jako mnichovský arcibiskup z let 1977 až 1982 „znal všechny okolnosti“ a „přinejmenším dopustil, aby tento kněz své činy opakoval“.

Žaloba míří proti knězi Peteru H., Benediktovi, jeho následníkovi v pozici mnichovského arcibiskupa Friedrichu Wetterovi a dalšímu církevnímu představiteli. Muži, který si přeje zůstat v anonymitě, bylo podle médií 11 až 12 let, když mu podle něj kněz ukazoval pornografii a sexuálně ho zneužíval.

Jak zabránit pedofilům v opakovaném zneužívání? Policie navrhuje vlastní zákon na ochranu dětí

Číst článek

Případ by mohl být precedentem v zúčtování se zneužíváním ze strany duchovních, pokud by vedl k tomu, že se možnou vinou církevních představitelů bude poprvé zabývat civilní soud, připomíná agentura Reuters.

V lednu zveřejněná zpráva o zneužívání v arcidiecézi v Mnichově a Freisingu v letech 1945 až 2019 viní Josepha Ratzingera – pozdějšího papeže Benedikta XVI. – z toho, že v době svého působení na pozici mnichovského arcibiskupa ve čtyřech případech nezakročil proti duchovním podezřelým ze sexuálního zneužívání.

Benedikt později připustil, že se při řešení případů sexuálního zneužívání v době, kdy zastával tuto pozici, staly chyby, a požádal o odpuštění. Jeho právníci nicméně tvrdí, že nenese žádnou přímou vinu.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme