Papež bude v pátek pohřben v kryptě Svatopetrské baziliky

Poslední rozloučení s papežem Janem Pavlem II. začne ve Vatikánu v pátek od 10 hodin. Rozhodla o tom kongregace kardinálů na svém prvním zasedání od papežova sobotního skonu. Řím už se připravuje na nápor poutníků, kteří chtějí uctít památku Svatého otce. Jejich počet má podle odhadů přesáhnout dva miliony. Již od dnešního večera mají mít věřící možnost spatřit tělo Jana Pavla II. ve Svatopetrské katedrále. Od rána se před chrámem a třídou Usmíření táhne nekonečný zástup lidí, kteří chtějí být mezi prvními, kdo se papeži pokloní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chlapec líbá portrét papeže

chlapec líbá portrét papeže | Zdroj: ČTK

Jan Pavel II. skonal v sobotu pozdě večer na septický šok a selhání srdce. Podle vatikánských pravidel má být pohřben mezi čtvrtým a sedmým dnem po smrti.

Dopoledne se v Boloňském sále Apoštolského paláce sešla zvláštní kongregace 65 kardinálů řízená kamerlengem Eduardem Martinezem Somalem, která stanovila datum oficiálního rozloučení na pátek.

"V pátek 8. dubna v 10 hodin začne ve vatikánské bazilice mše svatá za Jana Pavla II.. Budou ji sloužit kardinálové a patriarchové východních církví. Mši povede kardinál Joseph Ratzinger. Po skončení mše bude rakev přenesena do krypty baziliky Svatého Petra, kde bude papež pohřben," oznámil vatikánský mluvčí Joaquín Navarro-Valls.

Mluvčí zároveň odmítl spekulace, že Jan Pavel II. vyjádřil přání být pohřben v rodném Polsku. Některé polské kruhy usilují o převezení ostatků papeže, nebo alespoň jeho srdce, do Krakova či do papežových rodných Wadowic. Podle agentury AFP papež nezanechal žádnou závěť.

Předpokládá se, že poslední rozloučení s Janem Pavlem II. bude jednou z největších událostí, jaké Řím jako centrum světového katolicismu kdy zažil. Zároveň bude největším setkáním světových státníků, kterých by mělo přijet na dvě stovky, mezi nimi i americký prezident George Bush.

"Bude to světová manifestace pro velikého člověka a velikého papeže, který měl význam nejen pro církev, ale i pro svět," řekl Radiožurnálu kardinál Miloslav Vlk, který je jediným volitelem, jenž za českou katolickou církev pojede volit do Vatikánu nového papeže.

Za Českou republiku se posledního rozloučení s papežem Janem Pavlem II. zúčastní prezident Václav Klaus. Naproti tomu účast premiéra Stanislava Grosse zatím není jasná. Vládu bude ve Vatikánu zastupovat odstupující ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Prostých věřících, kteří přijedou naposledy vzdát úctu zesnulému papeži, by měly být více než dva miliony. Už nyní zaplavily Řím statisíce lidí, kteří mají mít od dnešního večera možnost spatřit tělo Jana Pavla II. ve Svatopetrské bazilice, kam bylo přeneseno z Apoštolského paláce. Podle posledních zpráv z Vatikánu se bazilika pro veřejnost neotevře před 21:00. Veřejnost se bude moci papeži poklonit až do pátku.

Zatím ještě není známo, kdy by se mělo sejít konkláve a rozhodnout o tom, kdo se stane nástupcem Jana Pavla II.. Uzavřené shromáždění 117 kardinálů mladších 80 let má podle církevní tradice začít nejdříve 15. den a nejpozději 20. den po skonu papeže.

Volba hlavy katolické církve má přísná pravidla. Členové konkláve se například nesmějí před zasedáním radit nebo oficiálně diskutovat o tom, kdo se papežem stane. Přesto už ale první diskuse o novém papeži probíhají, mimo jiné v Německu, jehož kardinálové jsou také ve hře o papežský stolec.

Podle německých zdrojů půjde o souboj italského a ibero-amerického bloku. Pokud se ale vzájemně vyblokují, otevírá se cesta k volbě konzervativního a velmi vlivného kardinála Josepha Ratzingera, nebo druhého německého kardinála Waltera Kaspera, prosazujícího dialog a jednotu všech křesťanů.

Věčné město se zatím připravuje na přijetí obrovského množství poutníků z celého světa. Chystají se mimořádné vlaky a zásoby pitné vody. Ve městě už také začalo budování stovek stanů. Italské ministerstvo vnitra mobilizovalo bezpečnostní síly a na ochranu státníků se připravují zvláštní "krizové jednotky".

Vědunka Lunardi, Martin Dorazín, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme