Papež čeká na zvolení svého nástupce. Z bran Castel Gandolfo nevychází

Katolická církev je už týden bez papeže. Zatímco shromáždění kardinálů by mělo již brzy začít s volbou nové hlavy katolické církve, Benedikt XVI. čeká na svého nástupce v letním sídle v Castel Gandolfo, odkud nikdy nevychází.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Castel Gandolfo působí až takřka opuštěně. Nestřeží ho již členové Švýcarské gardy, kteří se tam vrátí až s novým papežem. | Zdroj: Reuters

Benediktova přítomnost proměnila toto ospalé městečko se šesti tisíci obyvateli v živé centrum, do kterého se hrnou turisté i novináři. Benedikt přitom od minulého čtvrtka, kdy požehnal svým příznivcům z balkonu letního sídla v Castel Gandolfo, z jeho bran nevyšel.

„Byla to mimořádná účast, my jsme na to už nebyli zvyklí. Možná za Pia XII. se tu shromáždilo tolik lidí. To bylo za války, když lidé chtěli slyšet slova útěchy a povzbuzení,“ vzpomíná šestapadesátiletý Mauricio Garosi, majitel obchůdku, který se nachází nedaleko od papežského paláce.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Castel Gandolfo natáčel redaktor ČRo Robert Mikoláš

Poslední slova Benedikta k věřícím byla podle jeho slov výjimečně dojemná. „Ta slova dojala všechny přítomné. A také na něj musela zapůsobit ta účast větší než ve Vatikánu, kde jsou lidé daleko, kdežto tady vidí tváří každého z nás a dívá se na jednoho po druhém," dodává.

Castel Gandolfo nyní působí takřka opuštěně. Nestřeží ho příslušníci Švýcarské gardy, kteří se sem vrátí až s novou hlavou katolické církve, a okna zůstávají zavřená stejně jako vstupní brána. Na malém náměstí před ním je ale stále živo.

Přítomnost Benedikta městečku prospívá

Návštěvníci ze všech koutů planety a stejně tak i novináři se tu mísí s místními, kteří současný zájem o Castel Gandolfo vítají. "Podle mne, je to důležitá událost pro Castel Gandolfo, hlavně pro turistický ruch. Naše město tak aspoň poznají lidé na celém světě,“ říká asi dvacetiletý mladík.

Přítomnost emeritního papeže, který se rozhodl ke zcela výjimečnému kroku a sám abdikoval, je pro návštěvníky městečka velkým lákadlem. Místní obyvatelé přesto doufají, že konkláve zvolí novou hlavu církve co nejdříve.

„Doufáme, že bude v krátké době zvolen nový papež, abychom se necítili osiřelí, a že nám dá onu lásku a blízkost, kterou teď nemáme. Respektive máme, ale je to jiné, je to jiná, tichá láska. Za Benedikta XVI. se však budeme stále modlit,“ vysvětluje pětašedesátiletá paní Pascolina.

Robert Mikoláš, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme