Papež poprvé připustil, že dochází k perzekuci Ujgurů. ‚Mají zaručenou svobodu náboženství,‘ brání se Čína

Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci ujgurské menšiny v Číně. Ve své nové knize Ujgury zmínil ve výčtu skupin, které jsou v současnosti pronásledované z náboženských důvodů. Čínské ministerstvo zahraničí se v úterý proti slovům papeže ohradilo a uvedlo, že jeho prohlášení není založeno na faktech, píše agentura AP. Vatikán byl v uplynulých měsících kritizován za příliš vstřícný postoj k Pekingu.

Vatikán/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci ujgurské menšiny v Číně | Zdroj: Reuters

„Často myslím na lidi, kteří čelí pronásledování: na Rohingy, nebohé Ujgury, jezídy, vůči nimž (teroristická organizace) Islámský stát spáchal opravdu kruté činy, či křesťany v Egyptu a Pákistánu,“ stojí v knize Let Us Dream (Mějme sny), kterou papež napsal ve spolupráci s britským novinářem Austenem Ivereighem.

Místo plošného zákazu cílená opatření. USA zmírnily sankce za nucené práce v Sin-ťiangu

Číst článek

Čínské ministerstvo zahraničí papežova slova odmítlo a tvrdí, že v Číně mají „lidé ze všech etnických skupin“ zaručenou svobodu náboženství.

Za přístup k Ujgurům Čínu kritizují nevládní organizace, Spojené státy i mnohé evropské země. Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, v nichž drží více než milion Ujgurů.

Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání a odmítají nařčení, že v nich Ujguři pobývají z donucení.

Disney čelí kritice kvůli filmu Mulan. V titulcích děkuje čínské agentuře, která řídí tábory s Ujgury

Číst článek

Podle agentury AP byl papež František v minulosti velice opatrný, aby ohledně tématu náboženské svobody nepobouřil čínskou vládu, píše agentura AP.

Také prohlášení ostatních vatikánských představitelů k situaci v Číně byla velice opatrná. To vzbudilo kritiku ze strany části věřících, nevládních organizací či amerického ministra zahraničí Mikea Pompea.

Vatikán v uplynulých měsících jednal s Čínou o prodloužení smlouvy, jež papežovi umožňuje jmenovat katolické biskupy v Číně. Smlouva nakonec byla v říjnu prodloužena o dva roky. Vatikán nemá s Čínou navázané oficiální diplomatické vztahy a jako jediná země v Evropě uznává za svrchovaný stát Tchaj-wan.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme