Papež: Dialog v politice nahradilo vznášení požadavků. Nacionalisté ohrožují sny zakladatelů Evropy

Papež František vyzval Evropu, aby se sjednotila, pokud chce do budoucna zajistit prosperitu a spravedlivou společnost pro všechny. Podle něj je dnes politika spíše kolbištěm pro střety než fórem pro dialog a místo rozmlouvání a kompromisů jsou v ní jen vznášeny nároky a požadavky. Papež to řekl v sobotu ve Vatikánu na závěr dvoudenní konference nazvané Přemýšlejme o Evropě.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Extremistické a populistické skupiny nacházejí úrodnou půdu v mnoha zemích, do centra svého politického sdělení staví protest, aniž by nabídly alternativu konstruktivního politického projektu," prohlásil papež, aniž kohokoli jmenoval.

František se opřel také do nacionalistů. „Nacionalistická témata ohrožují sny zakladatelů Evropy," uvedl papež na konferenci za přítomnosti zástupců Evropské unie. Mezi desítkami účastníků byl i předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani či místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Evropa v poslední době řeší několik takových otázek, například vystoupení Británie z EU či snahy Katalánska o vyhlášení nezávislosti na Španělsku.

Papež se ve svém projevu vrátil také ke svému hlavnímu tématu, jímž jsou migranti. Zopakoval, že politici by měli vítat a pomáhat integraci migrantů v rámci řízeného procesu a bojovat za solidaritu, obzvlášť v případě mladých lidí. Mnozí z nich jsou podle něj ztracení, vykořenění a bez vyhlídek na lepší budoucnost. Právě pro ně by se měly vytvářet ekonomické příležitosti.

'Pozoruji, co Bůh stvořil, tak trochu z jeho perspektivy.' Papež mluvil s astronauty vesmírné stanice

Číst článek

Političtí lídři by měli podle papeže podporovat společnost, v níž jsou odlišnosti „ceněny a považovány za společný zdroj obohacení".

„Bohužel vidíme, jak se často problémy omezují na diskuse o číslech," řekl také papež. „Nemáme tak občany, ale hlasy, nehovoříme o migrantech, ale o kvótách, nemáme pracující, ale ekonomické položky, nehovoříme o chudých, ale jen o hranicích chudoby," uvedl papež František.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme