‚Církev dogma zpovědního tajemství nepřehodnotí.‘ Francouzský premiér se setkal s papežem Františkem

Francouzský premiér Jean Castex v pondělí jednal s papežem Františkem o nedávné zprávě, podle které kněží a další představitelé katolické církve ve Francii v posledních 70 letech zneužili přes 200 000 dětí. Premiér s papežem jednal i o výrocích francouzských arcibiskupů, podle kterých má zpovědní tajemství přednost před zákony, uvedla agentura AFP.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František během obřadu v portugalské Fátimě. | Zdroj: Reuters

„Církev dogma zpovědního tajemství nepřehodnotí. Ale musíme za každou cenu najít způsob a prostředky, aby bylo slučitelné s trestním právem a právy obětí,“ uvedl premiér Castex.

Na začátku října ve Francii vzbudil pozornost výrok předsedy Francouzské biskupské konference Érika de Moulinse-Beauforta, podle kterého má zpovědní tajemství přednost před francouzskými zákony. Francouzský ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti následně prohlásil, že kněží musí případy sexuálního zneužívání hlásit i v případě, že se o nich dozví během zpovědi.

Představitelé francouzské katolické církve sexuálně zneužili 216 000 dětí. Podle komise většinou chlapce

Číst článek

Otázkou se v minulosti zabýval i samotný Vatikán. Podle jeho nařízení se kněží mají snažit přesvědčit zpovídaného, aby případ sám nahlásil na policii.

Debatu o zpovědním tajemství vyvolalo zveřejnění zprávy, podle které od roku 1950 kněží a další představitelé katolické církve ve Francii sexuálně zneužili 216 000 dětí. Podle Castexe papež ocenil odvahu francouzské církve a očekává, že vyvodí důsledky ze zprávy komise.

Castex navštívil papeže k příležitosti 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Francií a Vatikánem. Hlavě katolické církve premiér přivezl nezvyklý dárek - fotbalový dres podepsaný hráčem mužstva Paris Saint-Germain Lionelem Messim, o kterém se papež v minulosti vyjádřil s obdivem.

Castex bude dnes v Římě jednat také s italským premiérem Mariem Draghim. Hlavním tématem jednání bude podle deníku Le Monde francouzské předsednictví v Evropské radě, které začne v lednu příštího roku. Mezi prioritami francouzského semestru bude i posílené ostrahy vnějších hranic Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme