‚Nepřijatelný odklon od lékařské etiky.‘ Papež František odsoudil asistovanou sebevraždu

Papež František ve středu odsoudil asistovanou sebevraždu, která je podle něj nepřijatelným odklonem od lékařské etiky, napsala agentura Reuters. O návrhu zákona regulujícím tento úkon debatují italští poslanci. Hlava katolické církve při středeční generální audienci chválila paliativní péči, která pomáhá nevyléčitelně nemocným pacientům dožít tak důstojně a pohodlně, jak jen to lze.

Tento článek je více než rok starý.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František ve Vatikánu

Papež František odsoudil asistovanou sebevraždu, o které jedná italský parlament. (Archivní foto) | Foto: Max Rossi | Zdroj: Reuters

„Musíme ale být opatrní, abychom si tuto pomoc nepletli s nepřijatelnými odchylkami vedoucími k zabíjení. Smrt musíme doprovázet, ne ji přivolat nebo pomáhat jakémukoliv způsobu sebevraždy,“ uvedl František.

Mohu jedině vyjádřit zahanbení, řekl bývalý papež. Oběti sexuálního obtěžování žádá o odpuštění

Číst článek

Italský ústavní soud v roce 2019 rozhodl, že by se asistovaná sebevražda měla povolit při splnění určitých podmínek. Zároveň uvedl, že parlament musí schválit zákon, který by tento úkon reguloval. Návrh zákona, který nevyléčitelně nemocným umožní požádat italský zdravotnický systém o asistovanou sebevraždu, ve středu projednává italský parlament. Právní norma by mino jiné ochránila lékaře, kteří by zákrok provedli.

Osud zákona v parlamentu je však nejistý - zatímco středolevé strany návrh obecně podporují, pravicoví politici jsou proti. Podle zastánců se jedná o východisko pro nevyléčitelně nemocné pacienty v paliativní péči, kteří mají nesnesitelné bolesti. Odpůrci jsou přesvědčeni, že asistovaná sebevražda odporuje nejenom základním křesťanským hodnotám, ale i lékařské přísaze.

Benedikt XVI. uznal, že učinil nepravdivé prohlášení v kauze sexuálního zneužívání dětí

Číst článek

Asistovaná sebevražda je sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. Může se jednat o laika, nebo o lékaře. Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií spočívá v tom, že při eutanazii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě pacient sám.

Eutanazie je povolená jen v hrstce států světa, například v Nizozemsku, Belgii, Lucembursku, Kolumbii či Kanadě. Více zemí včetně Rakouska, Švýcarska či Švédska dovoluje asistovanou sebevraždu. V Česku eutanazie ani asistovaná sebevražda legální nejsou.

Průzkum agentury SWG z roku 2019 ukázal, že 92 procent dotázaných Italů asistovanou sebevraždu i eutanazii podporuje. Okolo 45 procent z nich ji podporuje obecně, 47 procent z nich jen v určitých situacích, píše Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme