'Nemstěte se, odpusťte.' Papež v Barmě mluvil o etnických čistkách a smíření

Papež František ve středu při mši v Rangúnu vyzval, aby lidé na násilí nereagovali pomstou, nýbrž „odpuštěním a soucitem“, informovala agentura AP. Shromážděný dav podle místních úřadů čítal 150 000 osob. Podle statistik Vatikánu z roku 2015 žije v 52 000 000 Barmě asi 659 000 katolíků.

Rangún Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František se vítá s věřícími v barmském Rangúnu | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

Mezi desítkami tisíc účastníků mše byli zastoupeni kněží, jeptišky, diplomaté i zástupci vládní strany Národní liga pro demokracii, které šéfuje barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.

Papež v Barmě riskuje svůj kredit

Číst článek

„Podobná možnost už se nám asi nenaskytne. Papež žije v Říme a cestu tam si nemůžeme dovolit,“ řekl agentuře Reuters 45letý učitel Boul Kchin. Do Rangúnu se z města Mandalaj vydal na nákladním vozu s dalšími 15 příbuznými. „Jsme opravdu šťastní, máme radost, že za námi do Barmy přijel,“ dodává.

Připomněl utrpení menšin

František během kázání připomněl utrpení, jemuž byly vystaveny barmské etnické a náboženské menšiny. Odkazoval přitom na desetiletí konfliktů mezi etnickými menšinami a armádou, jež dosud v některých částech země přetrvávají.

„Vím, že na mnohé v Barmě dopadlo násilí, mají ranění patrná i zraku skrytá,“ řekl František davu. Papež naléhal, aby lidé na násilí reagovali „odpuštěním a soucitem“, a ne pomstou. „Cesta pomsty není cestou Krista,“ dodal František.

Hlava katolického státu se má středu ještě setkat s vlivnými buddhistickými mnichy a posléze i s místními katolickými biskupy. Ve čtvrtek František mší pro mladé věřící ukončí návštěvu buddhistické Barmy a přesune se do muslimského Bangladéše.

Věřící v Rangúnu zdraví papeže Františka | Foto: Max Rossi | Zdroj: Reuters

620 000 uprchlíků

Hlavním tématem papežovy cesty do Asie se stala barmská uprchlická krize, během níž kvůli násilnostem na severozápadě země uprchlo do Bangladéše přes 620 000 muslimských Rohingů.

František se v úterý nepřímo postavil na stranu muslimské menšiny, která v zemi dlouhodobě čelí diskriminaci a v posledních měsících také tažení armády, jež OSN dříve označila za etnickou čistku.

S poukazem na napětí v Barmě vyzval papež ve svém úterním projevu představitele buddhistů, hinduistů, muslimů, křesťanů a židů ke spolupráci na obnově země a náboženskému smíření.

Barmská věřící na mši, kterou sloužil papež František | Foto: Max Rossi | Zdroj: Reuters

Papež František se vítá s věřícími v barmském Rangúnu | Foto: Max Rossi | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme