Papež František dává svým chováním příklad ostatním státníkům, říká historik Šebek

Věřící na celém světě jsou nadšení. Nový papež František je okouzluje svou prostotou, bezprostředností, vřelostí i smyslem pro humor. Dnes se například nečekaně objevil na veřejnosti a odsloužil mši v kostelíku svaté Anny ve Vatikánu. O osobnosti nového papeže Františka, který si podmaňuje lidi kolem sebe, mluvil v Odpoledním Radiožurnálu historik Jaroslav Šebek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí sv. Petra. | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Před volbou Jorgeho Bergoglia moc lidí neznalo, okamžitě si ale získal srdce všech věřících. Čím to je?

Dělá kroky, které se snaží ukázat církev skutečně z té lidské stránky. Já si myslím, že to není ta církev, která je jenom reprezentovaná leskem sutan a podobně. Ale právě díky té zkušenosti z Argentiny zná potřeby, starosti i radosti běžného člověka. To si myslím, že se teď zásadně ukázalo, protože během několika dní, od 13. března, nastala celá kaskáda nečekaných kroků, které bourají i ty vžité představy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osobnosti nového papeže Františka mluvil v Odpoledním Radiožurnálu historik Jaroslav Šebek.

Nový papež František se chová úplně jinak než jeho předchůdci. Například hned první den odmítl jet papamobilem a odjel autobusem.

Přiznám se, že já jsem také podlehl nadšení z tohoto chování, protože se skutečně chová jinak než ostatní pontifikové na jeho místě. Řekl bych, že v tomto směru se naprosto vymyká. Do jisté míry dává i určitý příklad pro ostatní státníky.

Myslíte si, že jeho chování přinese do církve nový styl?

Rozhodně si myslím, že může ukázat církev v jiné podobě, jak vůči lidem, kteří se v ní nachází, tak i těm, kteří jsou mimo. Já si myslím, že je to právě ten důležitý moment, který bych dokonce nazval záchrannou brzdou, kterou nyní církev zatáhla volbou nového papeže. Myslím si, že poslední léta byla ve znamení velmi rychlého poklesu důvěry katolické církve. Volba nového pontifika může, samozřejmě jsme teprve pár dní po volbě, tento trend změnit.

Papež František udělil věřícím ve Vatikánu první nedělní požehnání

Číst článek

Katolickou církev provází řada kauz. Myslíte si, že po opadnutí euforie z nového papeže bude na Františka tlak tyto skandály řešit?

No já bych tady připomněl jednu věc, kterou naše média nezaznamenala, ale italská se jí velice věnují. Během mše u svaté Anny, to je v podstatě jeden z nejmenších kostelů, který se ve Vatikánu nachází, se setkal s knězem Pitrem Orlandim, který ho poprosil, aby se zasadil o vyšetření osudu jeho sestry, která za nevysvětlitelných okolností zmizela v roce 1983. Byla to dcera jednoho z řadových zaměstnanců Vatikánu.

Údajně za jejím zmizením měly být odhalené nějaké finanční machinace přímo ve Vatikánu. Papež tomuto knězi slíbil, že se bude zasazovat o vyšetření této kauzy. Italská média velice pozorně sledují každý krok papeže. A i tohle je pro ně určitý signál, že se začíná měnit kurz ve Vatikánu.

Lubica Bergmanová, Tereza Bartůňková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme