Papež František dodržel svoji tradici. Na Zelený čtvrtek umyl nohy vězňům

Papež František i letos na Zelený čtvrtek pokračuje v tradici mytí nohou. Bohoslužba v římské věznici Rebibbia připomene poslední večeři Páně. Mytí nohou vězňů pak odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před ukřižováním. Obřadu se společně účastní odsouzení muži i ženy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František mává při příjezdu do římské věznice Rebibbia | Zdroj: Reuters

„Jsme opravdu šťastní, protože papež přijal naše pozvání. Opakujeme si tak po třech letech setkání se Svatým otcem. I když tehdejší papež Benedikt XVI. přišel v jiném kontextu,“ řekl kaplan věznice Rebibbia Sandro Spriano a dodal:

„Pro vězně má taková návštěva nesmírný význam. Cítit se jako boží děti, které církev a zejména papež milují, je pro ně opravdu důležité.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Papež František dodržel tradici. Na Zelený čtvrtek umyl nohy vězňům. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj Robert Mikoláš

Od šestice vězeňkyň z Itálie, Nigérie a Ukrajiny dostal letos papež František dárek. Vyrobily mu černou koženkovou aktovku.

Aktovka obsahovala také dopis pro Svatého otce: „Ušily jsme tuto tašku tak, jako se snažíme opět sešít naše sny a přání.“

Není to poprvé, co se papež František rozhodl mýt na Zelený čtvrtek nohy vězňům. Po svém zvolení v březnu 2013 zamířil na Zelený čtvrtek do nápravného zařízení pro mladistvé na předměstí Říma.

Křesťané si připomínají poslední Ježíšovu večeři, Zelený čtvrtek vznikl omylem

Číst článek

Na Zelený čtvrtek se vzpomíná Ježíšova poslední večeře. Velký pátek je připomínkou Kristovy smrti. V sobotu se koná velikonoční vigilie a v neděli oslava Kristova zmrtvýchvstání. Velikonoční pondělí je ve znamení radosti křesťanů z vykoupení.

Obrázky, jak se sklonil před tuctem mladých vězňů, tehdy obletěly svět.

Navíc mezi delikventy byly i dvě dívky a k tomu jedna z nich byla muslimka z Balkánu.

Předchozí papežové omývali nohy kardinálům nebo významným laikům, a to v nejstarší bazilice svatého Jana z Lateránu.

František novým pojetím tradice proslul už dříve, kdy působil jako arcibiskup v Buenos Aires. V té době myl nohy například lidem s nemocí AIDS nebo drogově závislým.

Velikonoce | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme