Prosím o odpuštění za skandál a zradu, žádal papež v Irsku kvůli sexuálnímu zneužívání kněžími

Papež František v neděli požádal o odpuštění za „skandál a zradu“, kterou cítily oběti sexuálního obtěžování katolickými kněžími. K zajištění „pravdy a spravedlnosti“ pro oběti je podle něj potřeba „pevných a rozhodných“ kroků. Papež to prohlásil během druhého dne své návštěvy Irska, když promluvil k věřícím v poutním místě Knock.

Dublin (Aktualizováno: 14:02 26. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František během své návštěvy Irska na poutním místě Knock | Foto: Stefano Rellandini | Zdroj: Reuters

Během první papežské návštěvy Irska za téměř čtyřicet let se František v sobotu v soukromí setkal s osmi oběťmi sexuálního obtěžování.

O zneužívání víte pět let, rezignujte, vyzval papeže Františka bývalý vatikánský velvyslanec

Číst článek

„Neexistuje nikdo, koho by nezasáhly příběhy mladých lidí, kteří se stali oběťmi zneužívání, byli okradeni o jejich nevinnost a zanecháni napospas zjizvení,“ prohlásil v neděli papež před desítkami tisíc lidí, kteří se shromáždili na západě Irska.

„Tato otevřená rána nás nutí k tomu být pevní a rozhodní při hledání pravdy a spravedlnosti. Prosím o odpuštění za tyto hříchy a za skandál a zradu, kterou pocítili mnozí lidé v Boží rodině,“ dodal a vysloužil si potlesk přítomných.

List The Irish Times ohodnotil papežova nedělní slova jako mnohem silnější než ta, která pronesl v sobotu během prvního dne návštěvy Irska.

Na státní recepci, které se zúčastnily i některé z obětí zneužívání, prohlásil: „Nemohu opomenout vážný skandál v Irsku, kterým je zneužívání mladých lidí členy církve, kteří měli na starosti jejich ochranu a vzdělání.“

Zanedbali a opustili jsme ty nejmenší, odsoudil papež František sexuální zneužívání v církvi

Číst článek

Dodal: „Selhání církevních úřadů… adekvátně řešit tyto hanebné zločiny po právu vyvolalo pobouření a zůstává zdrojem bolesti a hanby katolického společenství. Já tento postoj sdílím."

Na závěr návštěvy Irska bude papež odpoledne sloužit mši pod širým nebem v dublinském parku Phoenix. Očekává se, že se jí zúčastní až půl milionu lidí.

Papežovy omluvy

Papež je v posledním roce pod velkým tlakem kvůli sexuálnímu zneužívání nezletilých kněžími v minulosti a kvůli zakrývání těchto zločinů některými místními církevními představiteli.

V pondělí Vatikán zveřejnil dopis, v němž se papež v několika jazycích omluvil za to, že církev zneužívání léta ignorovala. Ne všichni ale papežovu omluvu přijali.

Dnešní Irsko již není tou stejnou katolickou zemí, jakou bylo v roce 1979, kdy byly nelegální rozvody i antikoncepce. Letos pak Irové v referendu schválili legalizaci interrupcí a v roce 2015 se vyslovili pro homosexuální sňatky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme