Papež František přiletěl do Kazachstánu. Kvůli bolestem kolena je na invalidním vozíku

Papež František přiletěl na třídenní návštěvu Kazachstánu, kde se zúčastní světového setkání náboženských vůdců. Kvůli bolestem kolena je na invalidním vozíku, po příletu se vydal na jednání s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem, informovaly agentury.

Nur-Sultan Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František při návštěvě Kazachstánu

Papež František při návštěvě Kazachstánu | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

Františkovo letadlo doprovázely na závěrečném úseku šestihodinového letu kazachstánské stíhačky. Po uvítacím ceremoniálu na letišti v Nur-Sultanu papež odjel na setkání s prezidentem Tokajevem v prezidentském paláci. Večer by měl vystoupit s projevem, uvedla agentura AFP.

Papež František blahořečil svého předchůdce Jana Pavla I. Ten zemřel po pouhých 33 dnech ve funkci

Číst článek

Ve středu a ve čtvrtek se papež zúčastní mezináboženského setkání více než 100 delegací tvořených zástupci muslimů, křesťanů, židů, buddhistů, šintoistů a dalších náboženských skupin z celkem 50 zemí. Konference se v kazachstánské metropoli koná každé tři roky.

Papež se v Nur-Sultanu nesejde s ruským patriarchou Kirillem, který cestu na náboženské shromáždění minulý měsíc bez vysvětlení zrušil. Možnost takové schůzky byla ostře sledovaná především kvůli nynější ruské invazi na Ukrajinu, kterou hlava katolické církve odsoudila, zatímco nejvyšší představitel ruského pravoslaví ji opakovaně podpořil.

Na otázku novinářů, zda se setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, který bude ve stejnou dobu rovněž pobývat v kazachstánské metropoli Nur-Sultanu, papež odpověděl, že o tom nemá žádné informace. Dodal ale, že je „vždy připraven jet do Číny“. Vatikán a Peking nemají oficiální diplomatické vztahy již více než půl století a obě strany dokončují obnovení kontroverzní dohody o jmenování katolických biskupů v Číně.

Kazachstán, největší středoasijská země bohatá na přírodní zdroje, má necelých 19 milionů obyvatel, z nichž 70 procent tvoří sunnitští muslimové a 26 procent křesťané. Ke katolictví se hlásí méně než procento obyvatelstva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme