Papež František kritizoval ideologii neomezeného kapitalismu

Vatikánská banka chce být víc transparentní po letech skandálů, které unikaly z mlčenlivé instituce. Její vedení si objednalo nezávislý audit a rozhodlo do konce roku spustit vlastní webovou stránku i výroční zprávu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František před generální audiencí na Svatopetrském náměstí | Zdroj: Reuters

Ve stejný den papež František kritizoval rostoucí majetkovou nerovnost, úpadek mravnosti a životní radosti. Vyslovil se proti tyranii ideologie neomezeného trhu i finančních spekulací. A přimluvil se za větší ekonomický dohled států.

„Jednou z příčin té situace je podle mého názoru náš vztah k penězům; že akceptujeme jejich nadvládu nad společností i nad sebou samými. Proto při současném potýkání se s finanční krizí zapomínáme na její prvotní příčinu, která spočívá v hluboké lidské krizi, v popření prvořadosti člověka.“

„Místo toho jsme vytvořili nové idoly. Adorace pradávného zlatého telete dnes nachází nový nemilosrdný výraz v kultu peněz a v diktatuře hospodářství bez lidské tváře a skutečně lidského cíle,“ zdůraznil papež.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme