Na papežovu nedělní mši přišlo v Litvě 100 tisíc věřících. Varoval při ní před antisemitismem

Papežova nedělní mše v litevském Kaunasu přilákala na 100 tisíc věřících. František během pobožnosti připomenul, že právě v neděli uplynulo 75 let od likvidace ghetta ve Vilniusu, což si vyžádalo tisíce obětí, napsala agentura DPA. V ghettu žilo 40 000 litevských Židů, z nichž nacistické vraždění přežilo jen několik stovek.

Kaunas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František slouží mši v litevském Kaunasu | Zdroj: Reuters

V této souvislosti papež varoval před opětovným vyvoláváním antisemitských nálad, které byly hnacím motorem holokaustu. V modlitbě uvedl, že doufá v soudnost lidí, aby dokázali včas rozeznat zárodky zla, které by mohlo pošpinit srdce celých generací.

Vatikán uzavřel s Pekingem předběžnou dohodu o jmenování čínských biskupů

Číst článek

Před druhou světovou válkou podle DPA tvořili Židé 40 procent obyvatel Vilniusu. Papež připomenul, že metropole byla kvůli svému významu pro židovské myšlení a politiku po staletí známa jako Jeruzalém severu.

Během nacistické nadvlády nad Litvou bylo zabito na 90 procent tehdejší židovské populace, která činila asi 200 tisíc lidí.

Po návratu do Vilniusu si odpoledne František prohlédne muzeum totality, které je umístěno v bývalé věznici sovětské tajné policie KGB. V době sovětské okupace tam bylo zavražděno několik set lidí. Další tisíce Litevců včetně mnoha katolických duchovních byly vyhnány do pracovních táborů na Sibiři.

Ve Vilniusu papež v sobotu zahájil čtyřdenní cestu po pobaltských státech. V pondělí je očekáván v Lotyšsku a v úterý v Estonsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme