Papež se na návštěvě Maďarska setkal s premiérem Orbánem. Varoval před antisemitismem

Papež František se v neděli v úvodu své první zahraniční cesty od červencové operace střev setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a prezidentem Jánosem Áderem. V Budapešti, kam přiletěl časně ráno, hovořil také s biskupy a zástupci židovských komunit, přičemž poukázal na hrozbu antisemitismu.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František se v Budapešti setkal s premiérem Viktorem Orbánem | Foto: Vatican Media | Zdroj: Reuters

Po odsloužení mše na závěr Mezinárodního eucharistického kongresu čtyřiaosmdesátiletá hlava katolické církve ještě v neděli odpoledne zamíří na Slovensko, kde se zdrží do středy.

‚Jde o akt lásky.‘ Papež František vyzval obyvatele amerického kontinentu k očkování proti koronaviru

Číst článek

Agentura AP označila papežovo setkání s Orbánem za ožehavé a uvedla, že maďarský premiér je příkladem populistického a nacionalistického lídra, které František často kritizuje.

Orbán, jehož protiimigrační politika se neshoduje s Františkovými výzvami ke vstřícnému přístupu k uprchlíkům, papeže přijal v Muzeu krásných umění. Následně spolu jednali soukromě za účasti prezidenta Ádera a představitelů Vatikánu.

Orbán opakovaně svou vládu vykresluje jako obránce „křesťanské civilizace“ v Evropě. V roce 2015 odmítl přijmout migranty z Afriky a Blízkého východu a na jižní hranici země nechal vystavět plot, který má zastavit nápor žadatelů o azyl.

Na mši slouženou papežem na Slovensku se dostanou i neočkovaní. V Maďarsku žádná opatření nebudou

Číst článek

Papež František mnohokrát odsoudil to, co považuje za oživení nacionalistických a populistických hnutí, vyzýval k evropské jednotě a kritizoval země, které se snaží řešit migrační problematiku jednostrannými nebo izolacionistickými kroky.

Hrozba antisemitismu

Papež v Budapešti stráví jen sedm hodin. Odpoledne odletí na Slovensko, kde bude čtyři dny. Papežova krátká návštěva Maďarska podle AP naznačuje, že František nechtěl Orbánovi před parlamentními volbami, jež se uskuteční příští rok na jaře, pomáhat v získávání politických bodů, které by mu přineslo pořádání státní návštěvy.

Organizátoři papežovy cesty však zdůraznili, že František Maďarsko neignoruje, a poznamenali, že maďarská církev a stát ho pozvaly jen na nedělní zakončení mezinárodní konference o eucharistii.

‚Ať žije papež!‘ František se poprvé od operace objevil na veřejnosti, přednesl pravidelnou modlitbu

Číst článek

V letadle mířícím do Maďarska papež řekl, že obnovení cest považuje za velmi důležité. Na dotaz ohledně jeho nedávné operace přitom odpověděl, že se cítí dobře. Na letišti papeže přivítali místopředseda vlády Zsolt Semjén, kardinál Péter Erdö a maďarští biskupové. Papež se usmíval a krátce zamával na děti, které jej přišly přivítat.

Při nedělním setkání se zástupci křesťanských denominací a židovských komunit papež hovořil o „hrozbě antisemitismu, který stále koluje v Evropě a jinde“. „Nejlepší způsob, jak jej (antisemitismus) zneškodnit, je podporovat bratrství,“ uvedl podle agentury AFP.

Odpoledne papež odletí do Bratislavy, hlavní část programu jeho návštěvy Slovenska začne v pondělí. Ve slovenské metropoli se postupně sejde s politiky, zástupci občanské společnosti či představiteli židovské komunity.

Na východě země má pak naplánováno kromě jiného setkání s mládeží i Romy. Návštěva hlavy katolické církve v zemi, první od roku 2003, vyvrcholí ve středu mší v Šaštíně nedaleko hranic s Českem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme