Mluvčí Vatikánu Greg Burke nečekaně rezignoval. Odstoupila i jeho zástupkyně

Mluvčí Vatikánu Greg Burke a jeho zástupkyně v pondělí nečekaně ohlásili rezignaci na své funkce. Oznámila to vatikánská tisková služba. Neuvedla však, jaký je důvod odchodu dvou klíčových lidí, kteří pomáhají vytvářet veřejný obraz katolické církve. Papež František rezignace přijal, na jeho pokyn bude tiskové oddělení dočasně řídit Alessandro Gisotti, který měl dosud na starosti koordinaci sociálních sítí.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František s Gregem Burke (vpravo) a jeho zástupkyní Palomou Garciou Ovejerovou (vlevo) na archivním snímku. | Zdroj: Reuters

Američan Burke se vatikánským mluvčím stal v červenci 2016, kdy nahradil svého dlouholetého předchůdce Federika Lombardiho. Spolu s Burkem odchází i jeho pravá ruka, Španělka Paloma Garcíaová Ovejerová.

„Paloma a já jsme podali rezignaci s účinností od 1. ledna. Domníváme se, že nyní, kdy oddělení komunikace ve Vatikánu prochází restrukturalizací, by bylo nejlepší, aby si Svatý otec zcela svobodně vybral nový tým,“ uvedl Burke na twitteru.

Oddělení komunikace prodělalo v posledních týdnech významné personální změny. Před dvěma týdny papež jmenoval jako hlavního editora do nově zřízeného řídícího oddělení vatikánských mediálních služeb italského novináře Andreu Tornielliho. Nové obsazení má i post šéfredaktora vatikánského listu Osservatore Romano, kde Giovanniho Mariu Viana nahradil publicista Andrea Monda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme