‚Jaká ukrutnost zasáhla tuto zemi.‘ Papež se pomodlil za oběti války v Mosulu, bývalé baště Islámského státu

Papež František v neděli ráno zavítal do Mosulu, kde na místním náměstí zahájil třetí den své historické návštěvy Iráku modlitbou za oběti války. Město v letech 2014 až 2017 okupovala teroristická organizace Islámský stát (IS). Brzy ráno papež přicestoval do Irbílu, správního střediska částečně autonomního iráckého Kurdistánu, kde ho přivítal prezident Ničirvan Barzání a další místní představitelé. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Mosul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František dorazil do Mosulu, který v letech 2014 až 2017 obsadila teroristická organizace Islámský stát. Pomodlil se tu za oběti války

Papež František dorazil do Mosulu, který v letech 2014 až 2017 obsadila teroristická organizace Islámský stát. Pomodlil se tu za oběti války | Foto: Andrew Medichini | Zdroj: ČTK/AP

Při příjezdu a při modlitbě přítomní provolávali papežovi slávu. Při ceremoniálu zazněly vzpomínky na utrpění v minulosti, řečníci ale také zdůraznili jednotu a toleranci mezi náboženstvími, která v Mosulu nyní panuje.

Druhý den návštěvy v Iráku. Papež František se setkal s významným šíitským duchovním Alím Sistáním

Číst článek

„Jaká ukrutnost zasáhla tuto zemi, která je kolébkou lidské civilizace,“ uvedl papež. „Není nám dovoleno vést válku ve jménu Boha,“ dodala hlava katolická církve.

František se v sobotu při setkání s představiteli dalších náboženství přítomných v Iráku vyslovil proti nábožensky motivovanému extremismu a terorismu. Po ukončení modlitby papež odhalil pamětní desku a na znamení míru pak směrem k nebi vypustil bílou holubici.

Veřejná mše

Papež má v neděli ještě v plánu zavítat do města Karakoš, které patří mezi hlavní střediska křesťanské komunity v Iráku. Ta se od americké invaze výrazně zmenšila, z původních asi 1,5 milionu obyvatel jich zůstalo zhruba 400 tisíc.

Křesťané dnes tvoří zhruba jedno procento populace Iráku. Mnoho křesťanských rodin se do oblasti kvůli obavám z pokračujících násilností ani po porážce Islámského státu nevrátilo.

Papež František je jako první hlava katolické církve v Iráku. Vatikán čelí kvůli cestování kritice

Číst článek

Sobotu, což byl druhý den papežovy návštěvy Iráku, pontifex věnoval dialogu mezi náboženstvími. Navštívil významného šíitského duchovního Alího Sistáního, který vyzval k respektu všech ústavních práv křesťanů v Iráku.

Na pláni u starověkého města Uru, odkud podle Bible pocházel prorok Abrahám, jehož uctívají židi, křesťané i muslimové, se pomodlil s dalšími představiteli náboženství.

Návštěvu iráckého Kurdistánu papež ukončí veřejnou mší na hlavním stadionu v Irbílu, kam bude podle organizátorů vpuštěno až 10 tisíc lidí. Z Iráku papež odcestuje v pondělí ráno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme