Papežovu mši na Madagaskaru navštívil milion lidí. ‚Korupce bere naději chudým lidem,‘ prohlásil

Papež František v neděli v hlavním městě Madagaskaru odsloužil mši pod širým nebem, které se zúčastnily statisíce lidí, Vatikán odhadl počet účastníků až na jeden milion. Během kázání se nejvyšší představitel katolické církve zaměřil zejména na stinné stránky klanové kultury a odsoudil korupci a klientelismus.

Antananarivo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce a klientelismus podle papeže vedou k tomu, že majetek a moc si uzurpuje úzká skupina vzájemně provázaných lidí, zatímco zbytek populace je odsouzen k chudobě a musí žít bez vyhlídek na lepší budoucnost.

Bohoslužba na předměstí Antananariva začala v 10.00 místního času (11.00 SELČ), lidé se ale na místo scházeli už od časných ranních hodin.

Papež podpořil neprávem očerňované kněze. Reformy kvůli sexuálnímu obtěžování bere dál za nutné

Číst článek

Někteří dokonce na místě navzdory nezvykle chladnému počasí nocovali. Mše se pak konala za silných poryvů větru, který do vzduchu zvedal mračna prachu.

František se ve svém kázání věnoval zejména úplatkářství a klientelismu, které podle něj způsobují, že ti nejchudší se musejí vzdát naděje na lepší život.

Madagaskar, čtvrtý největší ostrov světa a jedna z nejchudších zemí planety, podle organizace Transparency International trpí rozsáhlou korupcí.

Podle Světového potravinového programu přitom 90 procent obyvatelstva musí vyjít s příjmem nižším než dva dolary denně, děti tam běžně trpí podvýživou.

Papež při své cestě po Africe už navštívil Mosambik a v pondělí z Madagaskaru odletí na ostrov Mauricius.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme