Papež František sloužil mši před prázdnými lavicemi. Vatikán je o letošních Velikonocích bez veřejnosti

V téměř liduprázdné Bazilice svatého Petra ve Vatikánu v neděli papež František sloužil mši na Hod boží velikonoční, kterou lidé z celého světa mohli sledovat v živém přenosu přes internet či v televizi. Také tradiční poselství Městu a světu v neděli v poledne přednese papež kvůli pandemii nemoci covid-19 před prázdným Svatopetrským náměstím, které bývá obvykle při této příležitosti zaplněné věřícími.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František sloužil mši v téměř liduprázdné bazilice | Zdroj: Reuters

Křesťané si v neděli připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista a papež v tento den každoročně na Svatopetrském náměstí vede velikonoční mši, pronáší velikonoční poselství a uděluje požehnání Městu a světu (Urbi et Orbi). Tuto neděli se mše konala výjimečně ve Vatikánské bazilice.

Papež mimořádně udělí požehnání Městu a světu. Zdůraznil potřebu laskavosti, soucitu a jednoty

Číst článek

Největší slavnost křesťanského církevního roku, Zmrtvýchvstání Páně, připomněly mše po celém světě, které se rovněž kvůli obavám z šíření koronaviru konaly bez věřících.

Zkouška solidarity

Požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu) papež obvykle uděluje pouze o Vánocích a Velikonocích, letos ho však udělil mimořádně už 27. března, právě kvůli pandemii, která si již ve světě vyžádala přes sto tisíc obětí. V modlitbě, která byla rovněž bez přítomnosti věřících, vyzval svět, aby nynější krizi vnímal jako zkoušku solidarity a připomínku základních hodnot.

Také v sobotu odsloužil papež František velikonoční vigilii v téměř prázdné Bazilice svatého Petra, která svou kapacitou jinak pojme desetitisíce lidí. Liturgie se stejně jako v neděli zúčastnilo pouze několik vatikánských hodnostářů a věřících, kteří v lavicích seděli s velkými rozestupy.

Běžně zaplněné Svatopetrské náměstí ve Vatikáně tuto velikonoční neděli zelo prázdnotou | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme