Na mši slouženou papežem na Slovensku se dostanou i neočkovaní. V Maďarsku žádná opatření nebudou

Na veřejné akce s papežem Františkem při jeho nadcházející návštěvě Slovenska se dostanou nejen lidé očkovaní proti covidu-19, ale nově také zájemci s potvrzením o negativním výsledku testu na koronavirus nebo o prodělání nemoci v posledních 180 dnech. Oznámila to v sobotu Konference biskupů Slovenska (KBS). Na Slovensko pojede papež z Budapešti, kde se na mši zaregistrovalo 75 tisíc lidí. Žádná protikoronavirová opatření zde ale platit nebudou.

Bratislava (Aktualizováno: 15:48 5. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František při mši. | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

Změny oznámila v sobotu Konference biskupů Slovenska (KBS). Ke zmírnění podmínek účasti veřejnosti došlo poté, co se na očekávaný vrchol papežovy návštěvy z hlediska návštěvnosti, a to na mši v Šaštíně, dosud přihlásila jen zhruba desetina z dříve předpokládaných 350 000 osob.

O nastavení pravidel vstupu podle slovenského protiepidemického systému rozhoduje organizátor hromadné akce. Žádná omezení počtu účastníků neplatí jen v případě, že je vstup povolen pouze osobám plně očkovaným proti covidu-19.

Papež František ukončil historickou návštěvu Iráku. Nejnáročnější byl pobyt ve válkou zničeném Mosulu

Číst článek

Při zmíněném režimu, který zvolila KBS, lze nyní při hromadné akci venku a při stojících návštěvnících naplnit nanejvýš polovinu vyčleněné kapacity. Zástupce organizátora papežovy návštěvy v pátek novinářům sdělil, že na mši v Šaštíně nedaleko hranic s Českem, která bude 15. září, se zatím registrovalo přibližně 30 000 lidí.

Elektronickou registraci budou organizátoři předem vyžadovat také od lidí, kteří se budou u vstupu prokazovat potvrzením o negativním výsledku testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19. Registrace této skupiny zájemců, pro kterou budou na veřejných akcích s papežem v Prešově, Košicích i Šaštíně vytvořené zvláštní sektory, začne v pondělí 6. září. Platnost antigenního testu na koronavirus je 48 hodin, laboratorního PCR testu 72 hodin.

Organizátoři zatím neuvedli, zda bude možné se nechat testovat i na místě. Účastník se při vstupu bude muset prokázat také dokladem totožnosti a vstupenkou, kterou obdrží e-mailem na základě zmíněné registrace.

Hlava katolické církve navštíví Slovensko ve dnech 12. až 15. září. Na Slovensko přijede z Maďarska, kde povede závěrečnou mši na Mezinárodním eucharistickém kongresu.

V Maďarsku bez omezení 

Na mši, kterou bude příští neděli v Budapešti sloužit papež František, se zaregistrovalo 75 000 lidí. Maďarskému rádiu Kossuth to v neděli řekl kardinál Péter Erdö.

Na mši konané na závěr Mezinárodního eucharistického kongresu, který začal v neděli, nebudou na budapešťském Náměstí hrdinů platit žádná protikoronavirová opatření, lidé nebudou muset mít ochranu dýchacích cest, ani nebude nutné se prokazovat dokladem o očkování proti covidu-19 nebo negativním testu.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme