Naše doba bez míru potřebuje matku, která znovu sjednotí lidskou rodinu, pronesl papež na Nový rok

Papež František při novoroční mši vyzdvihl důležitou roli žen a matek v církvi i ve společnosti. Svět k nim podle něj potřebuje vzhlížet, aby našel mír a vymanil se ze spirály násilí a nenávisti. Informovala o tom agentura DPA, která upozornila, že katolická církev si 1. ledna vedle liturgické slavnosti Matky Boží Panny Marie připomíná jako Světový den míru.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František při novoroční mši

Papež František při novoroční mši | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

„Naše doba bez míru potřebuje matku, která znovu sjednotí lidskou rodinu," pronesl nejvyšší představitel katolické církve před přibližně 7000 věřícími ve vatikánské Svatopetrské bazilice.

Papež při silvestrovské pobožnosti vyzval k vděčnosti a zdůraznil význam naděje

Číst článek

Papež zdůraznil, že každá společnost by měla ženy respektovat, opatrovat je a vážit si jich. Samotná katolická církev podle něj potřebuje znovu objevit svou vlastní ženskou tvář. „Kdo zraňuje jedinou ženu, znesvěcuje Boha, který se narodil z ženy,“ pronesl František.

Agentura Reuters dala papežova slova do souvislosti se situací v Itálii, která se podle ní v současné době snaží zbavit zakořeněného mužského šovinismu, jenž nezřídka vedl k vraždám žen. Připomněla smrt dvaadvacetileté studentky Giulie Cecchettinové, kterou v listopadu ubodal její bývalý přítel a jejíž vražda vyvolala v zemi protesty proti násilí na ženách.

Podle dřívějšího prohlášení italského ministerstva vnitra bylo v roce 2023 v zemi zavražděno více než sto žen a více než polovinu z nich připravil o život jejich partner nebo bývalý partner. Papež František vyzýval k zastavení násilí na ženách už mnohokrát v minulosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme